Skip to content

Herkulova ruka

Najgigantickejšia, najmohutnejšia a najstrašidelnejšia trojica prstov v celom staroveku.

Približná doba čítania: 3 minúty

Nad modernou panorámou Ammánu sa týči Herkulov chrám, ktorý sa nachádza na vrchole kopca v jednej z najstarších štvrtí starobylého mesta.

Tento veľký chrám, ktorý bol postavený v rokoch 162 – 166 n. l. počas rímskej okupácie ammánskej Citadely Markom Auréliom, je väčší ako ktorýkoľvek chrám v samotnom Ríme. Jeho portál je orientovaný na východ a obklopuje ho šesť 10 metrov vysokých stĺpov. Rozmery 30 metrov na dĺžku a 26 metrov na šírku, s vonkajšou svätyňou 122 x 72 metrov, skutočnosť, že zvyšok chrámu zostal bez stĺpov, naznačuje vedcom, že stavba nebola nikdy dokončená z dôvodov, ktoré história ešte neodhalila.

Herkulova ruka. Amman, Jordánsko

Počas vykopávok sa našlo len málo stôp, ktoré by vedcom pomohli odhaliť tajomstvá tohto masívneho, napoly dokončeného a opusteného chrámu. Ale tie, ktoré existovali, boli obrovské – aj keď nejednoznačné. Archeológovia sa zhodli na tom, že len z troch obrovských prstov, jedného lakťa a roztrúsených mincí tieto mramorové časti tela pravdepodobne patrili masívnej soche samotného Herkula. Preto podľa tejto teórie musel byť aj chrám zasvätený polovičnému bohovi známemu svojimi silovými výkonmi a ďalekosiahlymi dobrodružstvami.

Socha sa pravdepodobne zrútila počas jedného z pravidelných katastrofických zemetrasení v tejto oblasti a rozpadla sa na kúsky, ale na rozdiel od chrámu zmizli všetky časti okrem ruky a lakťa. Ako povedal jeden sprievodca: “Zvyšok Herkula sa stal pracovným pultom v Ammáne.”

Odborníci sa domnievajú, že v pôvodnom stave mala socha výšku až 12 metrov, čo by ju zaradilo medzi najväčšie známe mramorové sochy, ktoré kedy existovali.

Keď prídete teraz k ruke, je celkom príjemné pristúpiť k zhluku hrubých prstov, pozrieť sa na dobre upravené nechty. Herkules sa určite rád venoval dobrej manikúre, rovnako ako súčasní polobohovia.

Jordánsko ponúka ďalšie miesta

Jordánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Urdunn
Hlavné mesto: Ammán
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. máj 1946
Rozloha: 89341 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jordánsky dinár
Kód meny: JOD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.756 JOD
Medzinárodný kód krajiny: JOR
Internetová doména: .jo
Predvoľba telefónneho čísla: +962

Blízke miesta do +/- 300km