Skip to content

Palác Beiteddine

Hovorí sa, že po postavení tohto výnimočného paláca architektovi odrezali ruky, aby to tak zostalo.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pri prvom pohľade na palác Beit ed-Dine je ľahké pochopiť, prečo je vďaka svojej prepracovanej architektúre, historickým mozaikám a neoceniteľnej výzdobe považovaný za jeden z najväčších kultúrnych pokladov Libanonu. Všetka táto krása však vznikla za cenu vysokých ľudských obetí.

Palác, ktorý sa staval 30 rokov počnúc rokom 1788, bol osobným sídlom emira Bashira Shihaba II, ktorý chcel, aby sa sídlo stalo miestom výnimočnej krásy a legendárneho bohatstva. Zámok bol postavený na pustovníckom mieste nazývanom Beiteddine (Dom viery) a obsahoval najrôznejšie vybavenie vrátane honosného osobného bytu pre emira, háremu a bohato vybaveného domu pre hostí, ktorý sa často ponúkal okolo prechádzajúcim významným osobnostiam a hodnostárom. Mnohé povrchy boli vykladané zložitými mozaikami a vzormi, z ktorých sa mnohé dodnes zachovali v pozoruhodnom stave. Nanešťastie sa hovorí, že všetka táto veľkoleposť mala veľkú cenu.

Hoci ide pravdepodobne o apokryfný príbeh, hovorí sa, že emír nariadil, aby architektovi jeho paláca odrezali ruky priamo na mieste, aby palác Bejt ed-Dín nemohol byť napodobnený. Okrem toho vraj povolal všetkých svojich zdravých poddaných mužského pohlavia, aby na projekte pracovali celé dni bez nároku na mzdu.

Napriek možným pracovným tragediám s tým spojeným, palác nakoniec prevzali Osmani a využívali ho ako vládnu budovu, až sa nakoniec zmenil na chránenú historickú pamiatku. Dnes si palác stále zachováva svoju ohromujúcu architektúru a ručne vyrobené mozaiky a je dôležitým miestom pre návštevníkov aj obyvateľov Libanonu.

Libanon ponúka ďalšie miesta

Libanon - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: لبنان
Hlavné mesto: Bejrút
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 24. október 1945
Rozloha: 10452 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: libanonská libra
Kód meny: LBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 98463.865 LBP
Medzinárodný kód krajiny: LBN
Internetová doména: .lb
Predvoľba telefónneho čísla: +961

Blízke miesta do +/- 300km