Skip to content

Mešita Bibi-Khanym

Táto obrovská mešita z 15. storočia, ktorá bola v 70. rokoch 20. storočia kontroverzne obnovená, je opradená legendami.

Približná doba čítania: 2 minúty

Legenda hovorí, že výstavbu tejto obrovskej mešity dala v roku 1399 vybudovať Temurova staršia manželka Bibi Khanum, známejšia ako Saray Mulk Khanum, ako prekvapenie počas jeho neprítomnosti. Mešita bola schopná pojať až 10 000 veriacich a bola zďaleka najväčšia v Strednej Ázii.

Ambiciózna veľkosť mešity viedla k jej unáhlenej výstavbe, v dôsledku čoho bola staticky nestabilná. Po poškodení zemetrasením v roku 1897 ju Sovieti v 70. rokoch 20. storočia obnovili. Pôvodná rekonštrukcia aj následné obnovy však čelili kritike, pretože obsahovali neautentické nápisy a zázračne vysoké steny.

Podľa povesti sa architekt, ktorý dohliadal na stavbu mešity, hlboko zamiloval do Bibi Khanum a pred dokončením projektu od nej žiadal bozk. Tento čin však zanechal na jej tvári stopu, ktorá rozzúrila Temura, čo nakoniec viedlo k poprave architekta. Temurova smrť v roku 1405 stavbu zastavila, pretože nasledovníci nemali prostriedky ani motiváciu pokračovať.

Uprostred nádvoria stojí obrovský mramorový podstavec Koránu, ktorý by podľa povery zázračne pomohol žene otehotnieť, ak by sa pod ním preplazila.

Táto tradícia však bola náhle ukončená v roku 2023, keď bola okolo stavby na ochranu postavená sklenená vitrína. Či je teraz Samarkand chránený pred neočakávaným populačným boomom, sa ešte len uvidí.

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13546.078 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km