Skip to content

Jama na chrobáky (Bug Pit) vo väznici Zindan

Kde Stoddart a Connolly trpeli v neslávne známej jame pre chrobáky.

Približná doba čítania: 3 minúty

V roku 1842 boli pred pevnosťou Arka v Buchare popravení britskí vojaci Connolly a Stoddart. Bolo to smutné zavŕšenie dlhoročného mučenia (v prípade Stoddarta to boli štyri roky) vo väzení Zindan, ktoré sa nachádzalo v pevnosti. Najznámejším obyvateľom Zindan však nebola osoba, ale miesto: “Jama pre chrobákov”, štyri metre hlboká diera, do ktorej sa dalo dostať len po lane. V tejto ponurej jame trávili Connolly a Stoddart svoj čas v Zindan, zatiaľ čo im stráže sypali na hlavu škorpióny, chrobáky a hlodavce.

Väznica Zindan

Stoddart trpel vo väzení tri roky – z toho viac ako jeden strávil v jame pre chrobáky -, kým Conollyho hodili dnu, aby sa k nemu pripojil; ironické je, že Conolly mal smutný osud, keď ho poslali do Buchary, aby Stoddarta vyslobodil. V jame pre chrobákov spolu strávili rok, kým ich emír napokon dal popraviť

Väznica Zindan

Vojaci sa stali obeťami niečoho, čo možno označiť len za extrémne chyby spoločensko-politickej etikety. Stoddart dostal za úlohu doručiť bucharskému emirovi uisťovací list, v ktorom sa uvádzalo, že Briti nemajú v úmysle pokračovať v invázii do Afganistanu a preniknúť do jeho kráľovstva. Stoddart však do hradu prišiel na koni, a nie pešo, a dorazil bez daru pre Nasrulláha Chána, emira a mimoriadne brutálneho človeka. Nasrullah, prezývaný “mäsiar”, bol týmito neprístojnosťami rozhorčený a po porážke v Afganistane považoval britské impérium za oslabený národ. Považoval oboch Britov za bezcenných, dal ich uväzniť, mučiť a popraviť. Britské impérium nereagovalo.

Dnes je jama pre chrobákov len jedným z mnohých hrozných miest vo väznici Zindan, v ktorej figuríny desivo vykresľujú podmienky väznenia. Veľkú časť zvyšku obrovskej pevnosti Arka zničila invázia Červenej armády v roku 1920, čím sa ukončilo nepretržité obývanie pevnosti na viac ako 1 400 rokov.

Väznica Zindan

Uzbekistan ponúka ďalšie miesta

Uzbekistan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Oʻzbekiston
Hlavné mesto: Taškent
Úradné jazyky: uzbečtina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 448978 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: uzbeský son
Kód meny: UZS
Kurz (za 1 € dostaneš): 13532.413 UZS
Medzinárodný kód krajiny: UZB
Internetová doména: .uz
Predvoľba telefónneho čísla: +998

Blízke miesta do +/- 300km