Skip to content

Hieroglyf “Helikoptéra”

Obskúrne teórie hovoria, že tento hieroglyf znázorňuje technológiu, ktorú do starovekého Egypta priniesli cestovatelia v čase alebo mimozemšťania. V skutočnosti ide o výsledok viacerých glyfov vytesaných do toho istého kusu kameňa.

Približná doba čítania: 2 minúty

V chráme Setiho I. v Abydose sa nachádza staroveký egyptský vlys, ktorý nadšenci UFO považujú za artefakt, ktorý nie je nepodobný neslávne známemu svetlu z Dendery.

Medzi hieroglyfmi, ako je napríklad mucha, je na rezbe zobrazené niečo, čo sa zdá byť helikoptérou, ako aj lietadlá a ponorka. V niektorých pseudovedeckých kruhoch sa tieto hieroglyfy interpretujú ako zobrazenie modernej technológie v staroveku, poznatky, ktoré Egypťanom možno poskytli cestovatelia v čase alebo mimozemské entity.

Hieroglyf Helikoptéra

Väčšina archeológov sa však zhoduje, že rytiny nie sú ničím výnimočným. Hieroglyfy zobrazujúce “modernú technológiu” sú príkladom pareidólie, našej tendencie vnímať vzor alebo význam, ktorý tam v skutočnosti nie je. Medzi ďalšie príklady pareidólie patrí vnímanie ľudskej tváre na mesiaci alebo kostolnej veže, ktorá vyzerá ako kura.

Skutočné vysvetlenie “vrtuľníka” súvisí s odkazmi rôznych vodcov. V starovekom Egypte bolo bežné, že sa hieroglyfy časom prepisovali, najmä keď sa k moci dostal nový faraón. Digitálne snímkovanie ukázalo, že tieto obrazy pochádzajú z dvoch samostatných obrazov na sebe. Pôvodná rytina, ktorá vznikla počas vlády Setiho I., v preklade znamená “Ten, ktorý odháňa deväť nepriateľov Egypta”. Neskôr ho prerobili majstri počas vlády Ramzesa II. a prečítali ho takto: “Ten, ktorý chráni Egypt a vyvracia cudzie krajiny”.

Hieroglyf Helikoptéra

Štuk, ktorý sa použil na prekrytie nápisu Seti I., časom erodoval, čo viedlo k vzniku jedného kombinovaného obrazu. Priaznivci konšpiračných teórií digitálne upravili fotografie rytiny, aby odstránili detaily a priblížili ju moderným technológiám s cieľom podporiť svoje pseudovedecké tvrdenia.

Egypt ponúka ďalšie miesta

Egypt - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: مصر‎
Hlavné mesto: Káhira, Egypt
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Dátum vzniku: 28. február 1922
Rozloha: 1010408 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: egyptská libra
Kód meny: EGP
Kurz (za 1 € dostaneš): 51.762 EGP
Medzinárodný kód krajiny: EGY/EG
Internetová doména: .eg
Predvoľba telefónneho čísla: +20

Blízke miesta do +/- 300km