Skip to content

Heinabergslón

Málo známa, ale očarujúca ľadovcová lagúna.

Približná doba čítania: 4 minúty

Heinabergslón je glaciálna lagúna v národnom parku Vatnajökull. Park Vatnajökull zaberá približne 14 percent územia Islandu a tvorí ho ohromujúca zmes majestátnych hôr, aktívnych sopiek, mohutných ľadovcov a fascinujúcich lagún.

Ľadovcová lagúna, Island

Lagúna Heinabergslón je zásobovaná vodou z ľadovca Heinabergsjokull, ktorý je súčasťou väčšieho ľadovca Vatnajökull. Keď sa voda topí, zhromažďuje sa v lagúnach, ako je napríklad Heinabergslón. Vzhľadom na búrlivú geológiu tohto regiónu topiaca sa voda často prináša sopečný prach, takže voda v týchto nádržiach je dosť kalná. Heinabergslón je však hlboký viac ako 100 metrov, čo umožňuje, aby sa nečistoty usadili na dne lagúny a voda na hladine zostala krištáľovo čistá.

Heinabergslón je vzdialený len 23 míľ od oveľa známejšieho Jökulsárlónu, ale tieto dve lagúny sa líšia niekoľkými rozdielmi. Heinabergslón je totiž oveľa menej navštevovaný ako slávnejší Jökulsárlón.

Ľadovcová lagúna, Island

Najdôležitejším rozdielom je teplota vody. Voda v lagúne Jökulsárlón je zvyčajne teplejšia, pretože lagúna je napájaná oceánom, takže ľadovce sa topia z dna. Keďže sa spodná časť ľadovca topí, horná časť sa stáva ťažšou a ľadovec sa nakoniec prevráti – netreba dodávať, že je to veľmi nebezpečné.

Naopak, v Heinabergslóne je voda chladnejšia, pretože je celá napájaná ľadovcom, takže ľadovce sa topia zhora nadol. To neznamená, že ľadovce v Heinabergslóne sa neprevrátia – znamená to len, že je menšia pravdepodobnosť, že sa tak stane. Hovorí sa, že odborné oko dokáže s určitou mierou istoty predpovedať, či sa ľadovec pravdepodobne prevráti – kedy sa tak stane, je úplne iná otázka.

Ľadovcová lagúna, Island

Druhý rozdiel spočíva v tom, že veľkorysý otvor v lagúne Jökulsárlón umožňuje odtok vody do mora. V skutočnosti je prúdenie dostatočne silné na to, aby vytvorilo veľkolepú “dopravnú zápchu” ľadových hôr. V kombinácii s teplotou lagúny to znamená, že ľadovce sú tu veľmi pohyblivé.

To isté neplatí o Heinabergslóne, ktorý má zmenšený tok, ktorého prúdenie ľadovcom neprekáža. Vďaka tomu a teplote vody je táto lagúna bezpečným miestom na plavbu kajakom, čo je ekologický spôsob, ako si ľadovce pozrieť zblízka.

Ľadovcová lagúna, Island

Heinabergslón aj Jökulsárlón sú ohrozené klimatickými zmenami a otepľovaním našej planéty. V novej knihe Tajný život ľadovcov glaciológ M. Jackson odhaduje, že islandské ľadovce sa v nasledujúcich 50 rokoch zmenšia minimálne o štvrtinu svojho súčasného objemu. A už teraz na Islande zmizlo niekoľko ľadovcov.

Ako bonus je možné v lagúne vidieť tulene a v okolí soby.

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 149.305 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km