Skip to content

Jazerá Öskjuvatn a Viti

Dve sopečné jazerá v obrovskom kráteri, ktoré vznikli pri prehistorickej erupcii.

Približná doba čítania: 2 minúty

Tieto dve jazerá, Öskjuvatn a Viti, sa nachádzajú v obrovskom kráteri s rozlohou približne 50 km², ktoré vznikli pri prehistorickej erupcii.

Jazerá Öskjuvatn a Viti

Táto oblasť je stále veľmi aktívnou sopečnou oblasťou, pričom posledná erupcia sa tu odohrala v roku 1961. Najväčšia historická erupcia bola v roku 1875, čo spôsobilo vlnu emigrácie z Islandu. Seizmická aktivita na severovýchodnom okraji kaldery sa v poslednom čase zvyšuje, čo naznačuje možnosť blížiacej sa erupcie.

Veľké jazero Öskjuvatn bolo v minulosti najhlbším jazerom na Islande s hĺbkou 220 m. Známa lagúna Jökulsárlón na juhovýchode Islandu ho však pred dvoma rokmi prekonala ako najhlbšia.

Malé jazero Viti (E. Hell) je medzi turistami obľúbené na kúpanie. Vzniklo pri erupcii v roku 1875 a jeho časti stále vyvierajú. Ak sa tam vyberiete, nekúpte sa, pokiaľ nefúka vietor, pretože nad hladinou sa môže hromadiť oxid uhličitý, ktorý spôsobuje plavcom mdloby. Niekedy sa nazýva jedinou nudistickou plážou na Islande, pretože obsahuje toľko síry, že plavky vám budú navždy smrdieť ako skazené vajcia

Jazerá Öskjuvatn a Viti

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

Island, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 148.977 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km