Skip to content

Toaleta Krafla na Islande

Jedna z najúžasnejších toaliet sa nachádza pri geotermálnej stanici Krafla na Islande. S cieľom získať teplo priamo z pôsobenia zemskej magmy sa tu v rokoch 2009 až 2011 uskutočnil experiment. Takže stanica získava energiu z podzemných zdrojov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na okraji cesty vedúcej do Kraflu, uprostred veľkého kusu holej zeme, sa nachádza sprcha. Nielenže nemá steny (je tu malebná krajina), ale aj sprcha funguje úplne bez problémov. Je napojená na termálny prameň, v dôsledku čoho je v sprche horúca voda po celý rok.

Krafla shower

Nedávno bola v blízkosti inštalovaná toaleta, v dôsledku čoho sa táto kúpeľňa stala miestnou turistickou atrakciou. Kúpeľňa sa často uvádza vo výbere najneobvyklejších verejných záchodov, ale v skutočnosti sa nikdy nevyužívala. Záchod je totiž umeleckým objektom, ktorý mal upozorniť na nezvyčajnú kúpeľňu v Krafli.

Krafla shower

V roku 2017 bola toaleta nahradená umývadlom nainštalovaným na odtokovej rúre. Nie je napojené na vodovodné potrubie a slúži na dekoratívne účely. Neobvyklá kúpeľňa priťahuje pozornosť mnohých turistov, ktorí sa v nej radi fotografujú alebo sa tam radi osviežia.

Krafla shower

To znamená, že umiestnenie toalety je dosť izolované. Návštevník by si pravdepodobne mohol uľaviť alebo sa rýchlo osprchovať bez toho, aby si to niekto všimol, a pritom si vychutnávať úchvatný výhľad na islandskú krajinu. V blízkej elektrárni pracuje v bežný deň len 15 zamestnancov. Len si nezabudnite vziať so sebou toaletný papier, ak sa tam chystáte.

Krafla shower

Island ponúka ďalšie miesta

Island - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ísland
Hlavné mesto: Reykjavík
Úradné jazyky: islandčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 17. jún 1944
Rozloha: 102775 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: islandská koruna
Kód meny: ISK
Kurz (za 1 € dostaneš): 149.508 ISK
Medzinárodný kód krajiny: IS
Internetová doména: .is
Predvoľba telefónneho čísla: +354

Blízke miesta do +/- 300km