Skip to content

Okraj sveta

Tieto útesy sa dramaticky dvíhajú z púšte a tiahnu sa k nebu ako veľká prírodná stena. Keď sa postavíš na ich vrchol a pozrieš sa smerom k horizontu, máš vynikajúci výhľad na oblohu, ktorá akoby sa rozplývala v neúrodnej zemi.

Okraj Sveta

Okraj sveta (Jebel Fihrayn) je nečakaný a dramatický geologický zázrak v skalnatej púšti severozápadne od Rijádu v Saudskej Arábii. Miesto si vyslúžilo svoju prezývku, pretože z vrcholu zrázu máš neprerušený výhľad na horizont.

Je súčasťou oveľa dlhšieho Tuwaiqského útesu. Tento západný koniec útesu náhle končí a prudko klesá 300 metrov do starobylého dna oceánu. Keď budeš stáť na útesoch, uvidíš vyschnuté rieky, ktoré sa prepletajú po zemi, a ďaleko pod tebou sa budú preháňať ťavy. Tieto ťavy a ich pastieri idú po dobre vychodenej ceste, keďže v jej tieni kedysi prechádzala starobylá karavánová cesta.

Okraj Sveta

Na útesoch a v ich okolí sa nachádza niekoľko turistických trás. Ak prejdeš miestom prezývaným “okno”, môžeš sa dokonca dostať aj na nižšiu vysunutú plošinu. Pri prieskume dávaj pozor na skameneliny a buď opatrní, pretože štrk je sypký a skaly sú ostré.

WXVR+WWJ The Edge of the World Hiking Trail, العويند 15423, Saudi Arabia
24.944833,45.99225
Stiahni si KML súbor
Saudská Arábia - Krátke info

السعودية
Miestny názov: السعودية
Hlavné mesto: Rijád
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: absolutistická monarchia
Dátum vzniku: 23. september 1932
Rozloha: 2149690 km²
Mena: saudskoarabský rial
Kód meny: SAR
Kurz (za 1 € dostaneš): 4.247 SAR
Medzinárodný kód krajiny: SAU
Internetová doména: .sa
Predvoľba telefónneho čísla: +966