Skip to content

Holandské tulipány

V Holandsku sa tieto nádherné kvety hýriace všetkými farbami dúhy pestujú na rozsiahlych tulipánových poliach. Nadnes krajina dosiahla konečnú hranicu svoji kapacít, preto sa rastliny poestujú až aj v afrických a juhoamerických štátoch.

Približná doba čítania: 4 minúty

Pestrofarebné tulipánové polia sú dnes, už rovnako súčasťou panorámy Holandska, ako aj spleť kanálov či veselo “mávajúce” veterné mlyny. Pritom rastliny patriace do čeľade ľaliovitých pôvodne rástli v strednej Ázie, na Blízkom východe a v severnej Afrike a na začiatku 16. storočia sa prostredníctvom Turkov dostali do Európy. Aj výraz tulipán je odvodený od slova turban označujúceho pokrývku hlavy používanú v moslimskej kultúre. Prvé cibule zaobstaral veľvyslanec habsburskej monarchie v Konštantinopole, talentovaný spisovateľ a uznávaný botanik Augerius Gislenius Busbeqquius. Niekoľko kvetov potom daroval Flámovi Carolovi Clusiovi, ktorý tulipány následne udomácnil v Holandsku.

V 17. storočí sa prehnala Holandskom ničivá “tulipánománia”. V roku 1602 založili v Amsterdame prvú burzu na svete, kde sa od roku 1636 obchodovalo aj s cibuľami tulipánov. V tom čase sa ceny vzácnejších kvetov vyšplhali do takých výšok, že za jedinú cibuľu zaplatili aj 4- až 5- tisíc guldenov, za čo sa dal kúpiť až aj pekný dom v meste pri rieke Amstel. Mnohí investovali do tohto biznisu celý svoj majetok, no v roku 1637 nastal vážny kolaps, ktorý zničil celé holandské hospodárstvo. Aj krajinkár Jan van Goyen stavil všetko na jednu kartu, nakúpil cibule tulipánov a zomrel síce až 20 rokov po krachu, ešte aj vtedy mu zostal po nešťastnej investícii dlh vo výške 18-tisíc guldenov.

Carolus Clusius pravdepodobne výrazne prispel aj k rozšíreniu tulipánov na našom území. Vo veľkom počte sa k nám cibule tulipánov dostali pravdepodobne priamo od vedca, ktorý bol blízkym priateľom rodiny Battyányovcov. Je zaujímavé, že aj prvé papriky na území Rakúsko-Uhorska sa urodil práve v schlaininskej záhrade tejto štedrej famílie.

V meste Lisse neďaleko Amsterdamu sa nachádza nádherná kvetinová záhrada Keukenhof. V 15. storočí sa tu ešte pestovala zelenina a ovocie a v roku 1641 tu vybudovali kaštieľ. Od roku 1950 potom začali prevládať jarné kvety. Záhradu hneď v prvom roku navštívilo 236-tisíc záujemcov, ktorým predstavili na 32 hektároch 800 druhov tulipánov. Keukenhof je každoročne otvorený iba počas 8 jarných týždňov, za tento krátky čas sem však zavíta 800-tisíc návštevníkov, aby sa pokochali nádherne rozkvitnutými cibuľovinami.

Národný deň tulipánov sa v Amsterdame oslavuje už v januári, aj keď rastliny začnú vo voľnej pôde kvitnúť až v polovici apríla. Za rok predajú holandskí pestovatelia okolo 1.7 miliardy “turbanových” kvetov takmer do všetkých krajín sveta. Najviac tulipánových fariem sa nachádza v regióne Flevoland v strednom Holandsku. Za centrum sa považuje Noordoostpolder, ktorý (ako to prezrádza aj jeho meno) bol vybudovaný na poldri. V čase prílivu bolo kedysi toto územie zaplavené, keďže leží pod hladinou mora, umelo vybudovanými zariadeniami (vzdúvadlami, pumpami) sa však darí vodu regulovať a voda sa sem nedostane. Milovníci tulipánov si môžu v období kvitnutia dopriať aj dlhšiu túru po okolí autom alebo na bicykli, veď polia sú niekedy dlhé až 100 kilometrov.

Tulipány

Holandsko ponúka ďalšie miesta

Holandsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Nederland
Hlavné mesto: Amsterdam
Úradné jazyky: holandčina, frízština
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 30. január 1648
Rozloha: 41543 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: NLD/NL
Internetová doména: .nl
Predvoľba telefónneho čísla: +31