Skip to content

Hotel v pevnosti No man’s land

Ak budeš mať šťastie, ostrov budeš mať len pre seba. A nemusíš kvôli tomu cestovať ani cez pol sveta. A ani rozpočet ti to tak nezaťaží. Ostrov je dostupný na booking.com

Približná doba čítania: 3 minúty

Na mape je pevnosť No man’s land, slovensky “Zem nikoho”, len malinká bezmenná bodka v Sloentskej úžine medzi Anglickom a ostrovom Wight. Táto bašta má však pozoruhodnú históriu, ktorá je v rozpore s jej kartografickou bezvýznamnosťou.

Pevnosť bola postavená začiatkom 19. storočia, aby chránila anglické pobrežie pred francúzskou inváziou, ktorá sa však nikdy neodohrala. Dokázala pojať 80 vojakov a 49 diel.

Po desaťročia bola táto 61 metrov široká pevnosť nevyužitá, pokiaľ sa v 50. rokoch 20. storčia rozhodlo britské ministerstvo obrany vyradiť z prevádzky. Keď sa túto pevnosť štát pokúsil v roku 1963 predať, žiadny kupec sa nenašiel. Pevnosť bola nakoniec v 90. rokoch prestavaná na luxusný hotel, vybavený dvoma pristávacími plochami pre vrtuľníky, 21 spálňami, strešnú záhradu a reštauráciami. Otvor uprostred bol zasklený a vznikol v ňom vyhrievaný bazén. I cez všetok komfort a prísľub úplného súkromia nebol hotel nikdy otvorený.

V roku 2004 miesto odkúpil developer Harmesh Pooni za 6 miliónov libier a plánoval ho prenajímať hosťom na špeciálne príležitosti. Kvôli kontaminovanej vode v bazéne sa však v hoteli rozšírila legionelóza. Pooniho tak zdrtil bankrot a hrozilo, že dôjde i o budovu. Rozhodol sa teda k zúfalemu činu: Pristávacie plochy zastaval stolmi a sám sa zabarikádoval vo vnútri hotela. Po dlhom vyjednávaní bol nakoniec v roku 2009 vykázaný.

Zem nikoho v roku 2009 odkúpila spoločnosť Swanmore Estates za 910 tisíc libier, teda zlomok pôvodnej ceny. Pevnosť bola prestavaná na luxusný rezort a konajú sa tu tematické svadby a firemné akcie. Nachádza sa tu sauna, kabaret a v pôvodnom sklade strelného prachu taktiež aréna laser game.

Hotel v pevnosti: Koľko stojí noc?

Oficiálna stránka hovorí o najlacnejšej možnosti za 299 libier za izbu na noc. To isté ubytovanie si vieš zarezervovať aj cez booking.com a keď máš nejaké zľavy alebo vystihneš nejakú akciu, tak si vieš rezervovať izbu aj lacnejšie. Do ceny je zarátaná aj preprava loďou z Gunwharf Quays.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km