Skip to content

Cintorín Père Lachaise

Najznámejší francúzsky cintorín s najzaujímavejšími hrobkami. 

Približná doba čítania: 4 minúty

Cintorín, ktorý pôvodne založil Napoleon, upadal do zabudnutia, až kým jeho riaditelia neuskutočnili dômyselnú reklamnú kampaň, ktorá sa skončila tým, že si nárokovali na Molièrove pozostatky. Potom sa občania dožadovali, aby boli pochovaní s týmito hviezdami, a dopyt po nich prudko vzrástol. Dnes sa na cintoríne nachádza niekoľko významných hrobov. Za návštevu stojí hrob Oscara Wildea, na ktorom sa tradične bozkávajú oddaní fanúšikovia s rúžom na perách.

Cimetière du Père-Lachaise

Pozoruhodný je aj Jim Morrison, ktorého hrob je neustálym zdrojom sporov. Bežne sa tu nechávajú plné fľaše Jim Beam, kytice ruží a iné spomienkové predmety ako obety spevákovi. Samotný hrob a jeho bezprostredné okolie bolo kedysi dávno posiate grafitmi, ale v roku 1994 ho Jimovi rodičia vyčistili. Bohužiaľ, fanatici odlamovali aj kúsky z betónového obloženia hrobu, čo prinútilo zamestnancov cintorína nariadiť umiestnenie oceľového plotu okolo hrobu a zvýšiť počet strážcov, ktorí dohliadajú na návštevníkov.

Cimetière du Père-Lachaise

Okrem toho vandali poškodili aj ďalšie hroby šípkami smerujúcimi k Morrisonovmu hrobu. Okrem slávnych obyvateľov je cintorín pamiatkou už len pre svoj dizajn a atmosféru a patrí k najzaujímavejším miestam Francúzska.Ďalšou zaujímavou kryptou je hrobka Allana Kardeca, ktorý je považovaný za otca špiritizmu – v porovnaní so špiritizmom – vo Francúzsku. Jeho skutočné meno bolo Hypolit Leon Denizard Rivail. Pseudonym vznikol na základe mediumistickej komunikácie. Mená “Allan” aj “Kardec” boli údajne jeho mená v predchádzajúcich inkarnáciách. Najviac ho preslávila jeho klasická kniha Le Livre des Esprits (Kniha duchov), ktorá prvýkrát vyšla v roku 1856. V tejto knihe je vyložená nová teória ľudského života a osudu. Kniha duchov je založená na komunikácii v tranze. Automatické skripty priniesli dôkladné a zaujímavé učenie o reinkarnácii.

Cimetière du Père-Lachaise

Nachádza sa tu aj hrobka Robertsona, umeleckým menom Étienne-Gaspard Robert, inovátora fantazmagórie na konci 18. storočia v Paríži, ktorého pomník zdobia lebky a basreliéfy zobrazujúce dav, ktorý ohrozujú jeho ilúzie kostlivcov a strašidiel, ako aj let teplovzdušným balónom, keďže Robertson bol aj nadšencom raného letectva. 

Dvoch balónových letcov, Josepha Croce-Spinelliho a Théodora Sivela, pripomína pomník, ktorý ich zobrazuje, ako odpočívajú ruka v ruke pod zahaleným rubášom. Obaja zahynuli pri výstupe balónom 15. apríla 1875 vo výške približne 28 000 stôp v snahe prekonať doterajší rekord a experimentovať s použitím kyslíka v takýchto výškach.

Cimetière du Père-Lachaise

Medzi ďalšie hroby významných osobností, ktoré tu môžete vidieť, patria hroby Frederica Chopina, Honore de Balzaca, Edith Piaf, Miguela Angela Asturiasa (guatemalského spisovateľa), Gertrude Steinovej, Georgesa Cuviera (slávneho prírodovedca), Marie Callasovej (slávnej opernej speváčky), Maxa Ernsta (surrealistického maliara), Marie Madeleine Fourcadeovej ( líderky francúzskeho odboja počas druhej svetovej vojny) a Amadea Modiglianiho (slávneho talianskeho umelca).

Cimetière du Père-Lachaise

Francúzsko ponúka ďalšie miesta

Francúzsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: France
Hlavné mesto: Paríž
Úradné jazyky: francúzština
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 668763 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: FRA/FR
Internetová doména: .fr
Predvoľba telefónneho čísla: +33

Blízke miesta do +/- 300km