Skip to content

Hrobka Daniela

Pohrebisko židovského proroka uctievaného v Iráne.

Približná doba čítania: 2 minúty

Existuje mnoho miest, ktoré tvrdia, že sú pôvodným miestom pochovania biblického proroka Daniela, židovského proroka uctievaného v Iráne. Hrobka nachádzajúca sa v iránskej Suse je však najznámejšia a ako o prvej sa o nej zmienil Benjamín z Tudela, stredoveký židovský cestovateľ, ktorého cesty predchádzali cesty Marca Pola približne o 100 rokov a ktorý prvýkrát navštívil Áziu v rokoch 1160 až 1163.

Je to však toto miesto? To sa možno nikdy nedozvieme. V Knihe proroka Daniela sa píše, že prorok istý čas žil v Babylone a možno navštívil aj dnešnú Susu v Iráne, ale miesto jeho smrti nie je v texte jasne určené. Ľudia to však možno ani nemusia vedieť. Dnes je Danielova hrobka v Suse obľúbenou turistickou atrakciou, najmä medzi miestnymi moslimami a iránskou židovskou komunitou.

Danielova hrobka

Správa arabského kronikára Ibn Hawqaiho z 10. storočia je ďalším argumentom pre súčasné umiestnenie hrobky: “Počul som, že za čias Abu Mousa Al Ashoariho sa tam našla rakva, ktorá vraj obsahuje kosti proroka Daniela. Ľudia si ju veľmi uctievali a v čase nešťastia, hladu alebo sucha ju vynášali a modlili sa za dážď. Abu Mousa Al Ashoari nariadil, aby rakvu prikryli tromi obliečkami a ponorili ju do rieky, aby ju nebolo možné vidieť. Hrob môže vidieť každý, kto sa potopí na dno rieky.”

Návštevníci sa môžu prejsť po pozostatkoch starobylého paláca, ktorý stojí nad Danielovým hrobom. Kužeľovitá budova zobrazená na obrázkoch vyššie je miestom, kde sa nachádza Danielovo mauzóleum.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 45194.298 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km