Skip to content

Historický hydraulický systém Shushtar

Tento nádherný systém tunelov vybudovaných v prírodnej skale slúži ako stáročia starý vodovodný systém.

Približná doba čítania: 2 minúty

Voda tečúca z jaskýň a tunelov iránskeho historického vodného systému Shushtar vyzerá, akoby tiekla starobylými tunelmi vytvorenými obrovskými červami. V skutočnosti však tento zložitý systém vodných diel vybudovali rôzne civilizácie počas stáročí vývoja.

Historický hydraulický systém Shushtar

Začiatky dnes rozsiahleho vodného diela Shushtar siahajú do 5. storočia pred naším letopočtom, keď tento systém údajne inicioval perzský kráľ Darius Veľký. Voda bola odvádzaná z rieky Karun prostredníctvom umelých kanálov, ktoré posielali vodu cez tunely vyhĺbené v prírodnej skale. Kompletný systém bol pravdepodobne vybudovaný v 3. storočí n. l., pričom sa doň premietli práce a know-how rôznych civilizácií vrátane Mezopotámcov a Rimanov.

Historický hydraulický systém Shushtar

Cez systém tunelov a bazénov sa voda odvádzala do mesta Shushtar a poháňala niekoľko mlynov. V čase výstavby musel zložitý systém priehrad, rúr a mlynov vyzerať ako technologické kúzlo a aj dnes sa zdá byť úžasný. Systém sa používal až do 20. storočia a zásoboval Shushtar energiou, aj keď pravdepodobne nie tak efektívne ako predtým, než si čas a erózia vybrali svoju daň. Ale vzhľadom na to, že bol starý niekoľko storočí, možno mu trochu prešľapov odpustiť. Aktívne využívanie systému bolo nakoniec zrušené, pretože jeho použitie nahradili modernejšie zavlažovacie techniky.

UNESCO vyhlásilo systém za svetové dedičstvo, takže dúfajme, že v dohľadnej dobe nezanikne. Ak sa niekedy ocitnete v Iráne, je to vzácny priemyselný objekt, ktorý stojí za návštevu.

Irán ponúka ďalšie miesta

Irán - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: جمهوری اسلامی ایران
Hlavné mesto: Teherán
Úradné jazyky: perzština
Štátne zriadenie: islamská republika
Dátum vzniku: 11. februára 1979
Rozloha: 1648195 km²
Časové pásmo: UTC +3:30
Mena: iránsky rial
Kód meny: IRR
Kurz (za 1 € dostaneš): 45067.72 IRR
Medzinárodný kód krajiny: IRN/IR
Internetová doména: .ir
Predvoľba telefónneho čísla: +98

Blízke miesta do +/- 300km