Skip to content

Budhistický kláštorný chrám v Bangkoku

Budhistický chrám v Bangkoku vyzerá ako z iného sveta. A keď sa na neho pozrieš bližšie, nepochopíš.... Presvedč sa sám...

Približná doba čítania: 2 minúty

Názvom vat sa označujú budhistické kláštorné chrámy, ktoré pozostávajú z chrámu, obytnej budovy, respektíve areálu vyčleneného pre mníchov. Medzi takéto patrí aj Wat Phra Dhammakaya v severnej časti thajského hlavného mesta, Bangkoku. Nie je príliš starý, veď bol založený iba v roku 1970, no vďaka svojmu očarujúcemu vzhľadu patrí medzi najznámejšie na svete. Podľa učenia hnutia dhammakaya dosiahol Budha osvietenie prostredníctvom meditácie dhammakaya, ktorá sa na dlhší čas dostala do zabudnutia, no vďaka hnutiu sa opäť oživila. Ikonografiu kláštora Wat Phra Dhammakaya mnohí považujú za príliš modernú, podobne ako riadiace metódy náboženských vodcov hnutia, ktorí radi využívajú na komunikáciu s veriacimi média a sociálne siete.

Najvýraznejším prvkom komplexu ležiaceho na ploche 400 hektárov je chrám pripomínajúci vypuklý disk, ktorý nie vo všetkom rešpektuje tradície budhistickej architektúry. Jeho gigantickú kupolu pokrýva 300 000 pozlátených sôch Budhu, ktoré dodávajú budove pri nočnom svetle jedinečný vzhľad. V interiéri je umiestnených ďalších 700-tisíc sôch. Chrám je dejiskom masových meditácii a pri príležitosti väčších sviatkov sa tu schádzajú státisíce veriacich. Pri vykonávaní rituálov a sprevádzaní veriacich pomáha okrem mníchov aj množstvo dobrovoľníkov. Hnutie pristupujúce k budhistickému učeniu moderným spôsobom je jedným z najpopulárnejších v Thajsku.

Thajsko ponúka ďalšie miesta

Thajsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Prathet Thai
Hlavné mesto: Bangkok
Úradné jazyky: thajčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Rozloha: 513120 km²
Časové pásmo: UTC +7:00
Mena: baht = 100 satangov
Kód meny: THB
Kurz (za 1 € dostaneš): 39.289 THB
Medzinárodný kód krajiny: TH
Internetová doména: .th
Predvoľba telefónneho čísla: +66

Blízke miesta do +/- 300km