Skip to content

Spoločnosť Golden Gate Fortune Cookie

Jeden z najstarších výrobcov ručne skladaných koláčikov šťastia stále používa svoj pôvodný tajný recept.

Približná doba čítania: 2 minúty

Táto malá manufaktúra v uličke zastrčenej v čínskej štvrti San Francisca je jedným z najstarších dodávateľov ručne vyrábaných koláčikov šťastia v Spojených štátoch. Keďže iní výrobcovia prechádzajú na automatizovanú výrobu, je jednou z posledných svojho druhu a má problémy – ale nie preto, že by jej koláčiky neboli chutné.

Keďže sa nájomné za posledné tri roky zvýšilo štvornásobne, rodina Changovcov, ktorá prevádzkuje podnik od roku 1962, vymýšľa nové spôsoby, ako si poradiť. Sprístupnili prevádzku, aby sa návštevníci mohli pozrieť na výrobu sušienok, pri ktorej sa horúce, ploché, upečené sušienky odlepia od lisu a musia sa v priebehu niekoľkých sekúnd poskladať a ohnúť, aby nestvrdli a nerozpadli sa skôr, ako nadobudnú konečnú podobu.

Hoci klasický recept na sušienky šťastia je veľmi obľúbený a tajný (dokonca ani spolumajiteľ Kevin Chang nepozná recept svojej matky), Changovci začali predávať aj širšiu škálu príchutí vrátane jahodovej, čokoládovej a čajovej. S tromi zamestnancami je továreň schopná vyprodukovať až 10 000 sušienok denne. Ich pôsobivá produkcia však bledne v porovnaní s výrobou automatizovaných prevádzok, ktoré dokážu upiecť a poskladať približne milión sušienok denne.

Aj keď “ tradičné“ techniky brzdia produktivitu spoločnosti, pre Kevina Changa je zachovávanie tradícií zásadnou vecou. Ako povedal pre BBC: „Chcem, aby ľudia videli, ako sa koláčiky vyrábajú.“

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spoločnosť Golden Gate Fortune Cookie

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1