Skip to content

Jaskyne Benagil

Možno najpozoruhodnejšia jaskyňa pozdĺž pobrežia Algarve. A kajakári a paddleri majú možnosť aj vstúpiť.

Približná doba čítania: 3 minúty

Z desiatok jaskýň, ktoré sa nachádzajú na južnom pobreží Portugalska, vyniká jedna, Benagilské jaskyne. Rovnako ako každá iná morská jaskyňa v regióne Algarve, aj túto formovali búrlivé atlantické vlny. Napriek tomu sa na rozdiel od iných jaskýň, jaskyňa Benagil sa kúpe vo svetle vďaka prírodnému svetlíku.

Erózia zasiahla nielen jaskyňu na úpätí útesu, ale tá prebehla aj na vrchole, kde dažde spôsobili zrútenie mäkších častí vápenca. Tento nádherne tvarovaný svetlík, ktorý sa často nazýva “oko”, umožňuje slnečným paprskom osvetliť aj vnútro. Aj keď je “oko” ohradené, návštevníci môžu stále nahliadnuť do vnútra jaskyne zhora.

Existuje aj druhá vlastnosť, ktorá odlišuje jaskyňu Benagil od iných jaskýň v okolí a to je široká piesočnatá pláž, ktorá sa nachádza vo vnútri. Táto pláž je tak veľmi nedostupná, že sa na ňu dá dostať iba z vody.

Najjednoduchší spôsob, ako navštíviť jaskyňu Benagil, je loďou. V hlavnej sezóne návštevníci uvidia desiatky ponúk na výlet s loďou, ktoré denne vstupujú do tejto nádhernej jaskyne. Z dôvodu hustej premávky môžu cestujúci iba prejsť jaskyňou a nemôžu vystúpiť z lode.

Benagilské jaskyne, Lagoa, Portugalsko

Jedinými návštevníkmi, ktorí majú povolený vstup na pláž, sú kajakári a stand-paddleri. Návštevníci využívajúci ponuku z množstva cestovných kancelárii môžu zakotviť na neďalekých plážach. Plávanie sa neodporúča kvôli silným prúdom.

Táto populárna jaskyňa zmenila pokojnú rybársku dedinu Benagil na turistický hotspot. Prírodné okolie regiónu nie je navrhnuté tak, aby zvládlo nápor turistov, takže počítaj s úzkymi cestami a obmedzeným parkovaním.

Benagilské jaskyne, Lagoa, Portugalsko

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Portugalsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351

Blízke miesta do +/- 300km