Skip to content

Kaplnka z kostí

Táto malá kaplnka je postavená z ľudských kostí a zdobená zlatou kostrou.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kostnica v meste Faro je vďaka svojim veľkým oknám a svetlom naplnenej svätyni možno jednou z najveselších stavieb z ľudských kostí, s akými sa môžete stretnúť.

Nápis nad dverami znie: „Zastav sa tu a mysli na osud, ktorý ťa postihne – 1816“, čo je užitočná pripomienka, ktorú dali na miesto karmelitánski mnísi, ktorí v tom roku postavili kaplnku na pozemku väčšieho kostola z roku 1719.

Capela dos Ossos de Faro

Nie je len vyzdobená kosťami – steny sú postavené zo stehenných kostí s maltou. Lebky a iné kosti sú v interiéri umiestnené v pravidelných rozostupoch, vrátane tých, ktoré sa škľabia zo súdkovitého stropu, čo dodáva miestu príjemnú, no zároveň strašidelnú symetriu. Vrcholom kostnice je kompletná kostra pokrytá zlatom, ktorá visí v prednej časti kaplnky.

Prax premiestňovania kostí z cintorínov do kostníc po určitom čase v zemi (zvyčajne sedem až desať rokov) bola donedávna bežná v celej katolíckej Európe. Kosti v tejto kostnici sú pozostatkami 1245 mníchov, ktorých kosti boli premiestnené pri stavbe kostnice. V Portugalsku sa nachádza niekoľko ďalších kostníc, z ktorých najznámejšia je v meste Evora.

Portugalsko ponúka ďalšie miesta

Kaplnka z kostí

Portugalsko - Krátke info

Miestny názov: Portugal
Hlavné mesto: Lisabon
Úradné jazyky: portugalčina
Štátne zriadenie: poloprezidentská republika
Rozloha: 92212 km²
Časové pásmo: UTC +0:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: PRT/PT
Internetová doména: .pt
Predvoľba telefónneho čísla: +351