Skip to content

Solárne veže

Španielska ohromujúca solárna elektráreň, ktorá vyzerá ako vystrihnutá zo sci-fi filmu

Približná doba čítania: 2 minúty

V kľudnej oblasti západne od Sevilly stoja dve štíhle biele veže, ktoré okolo seba vysielajú nadpozemské svetlo. Tieto 165 metrov vysoké stožiare príjmajú slnečnú energiu, už v podobe bielych paprskov, ktoré odrážajú stovky zrkadiel na prijímače nad sebou. Biele pruhy svetla vznikajú ožiarením prachu a vodnej pary, poháňajúca turbíny, ktoré dodávajú elektrinu celej Seville.

Všetkých 624 zrkadiel celý deň sleduje slnko a svoje odrážajúce lúče smerujú na vrchol 160 metrov vysokej veže. Tam sa ohrieva nádrž s vodou, ktorá zas napája parnú turbínu elektrického generátora. Tento jednoduchý proces dokáže generovať až 20 megawattov energie.

Prvá z dvojice solárnych veží, bola uvedená na jar roku 2007. Komplex bol dokončený v roku 2013 a závod poskytuje dostatok energie pre 180 000 domov, čo zodpovedá potrebám Sevilla. Veže tak zabránia emisiám v objeme 600 000 metrických ton skleníkových plynov ročne.

Solárna elektráreň

Bohužiaľ cena elektriny vyrobenej touto elektrárňou je trikrát vyššia ako energia vyrobená konvenčnou cestou. Očakáva sa však, že táto cena bude klesať.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34