Skip to content

Jazero Barracuda

Toto zaujímavé sladkovodné a slané jazero skrýva tajomstvo, ktoré láka potápačov z celého sveta.

Približná doba čítania: 3 minúty

Jazero Barracuda, ktoré sa nachádza na severnom pobreží ostrova Coron na Filipínach, ponúka jeden z najjedinečnejších zážitkov z potápania na svete. Jeho krištáľovo modré vody ukryté medzi majestátnymi skalnatými útvarmi, ktoré miestni obyvatelia občas nazývajú Luluyuan Lake, nie sú bohaté na skutočné barakudy a iné živočíchy. Namiesto toho tu potápači môžu zažiť termoklinu a haloklinu, aké sa nikde inde nevyskytujú.

Jazero Barracuda, Filipíny

Potápači môžu očakávať teplotu okolo 28 stupňov Celzia, keď začnú na hladine jazera. Keď však zostúpite do hĺbky jazera, približne 13 až 15 metrov pod hladinu, teplota sa drasticky zmení na niečo vyše 38 stupňov Celzia (pre porovnanie, väčšina ľudí má vo vírivke 40 stupňov, takže tu je najlepšie sa zriecť neoprénu). 

Toto zvláštne zvýšenie teploty je spôsobené tým, že jazero obsahuje slanú aj sladkú vodu. Potápači dokonca môžu vidieť tenkú, zreteľnú hranicu, ktorá tieto dve vodné masy oddeľuje. Jazero sa vyznačuje aj pôsobivou prehliadkou vápencových útvarov, ktoré sa dvíhajú zo všetkých strán a siahajú pod hladinu.

Jazero Barracuda, Filipíny

Potápači opísali pocit “beztiaže” počas objavovania horúcich/chladných hlbín a zmyslový zážitok (ktorý je do značnej miery zbavený flóry a fauny) bol tiež prirovnaný k tomu, aký musí byť pocit pri prechádzke po Mesiaci. Jazero však skrýva ešte jedno prekvapenie: práve keď sa slaná vodná žiara stane trochu neznesiteľnou, teplota sa pri dne opäť zmení na chladnú.

Ďalšou jedinečnou vlastnosťou jazera je piesok na samom dne, ktorý bol opísaný ako “želé”, “hodvábny”, “vzdušný” a “bahnitý”. Je vraj vhodný aj na hranie. A hoci barakudy tu už v skutočnosti nie sú, ale ak budete mať šťastie, možno ešte nejakú zahliadnete.

Filipíny ponúka ďalšie miesta

Filipíny - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Pilipinas
Hlavné mesto: Manila
Úradné jazyky: filipínčina
Štátne zriadenie: prezidentská konštitučná republika
Dátum vzniku: 12. jún 1898
Rozloha: 299764 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: filipínske peso
Kód meny: PHP
Kurz (za 1 € dostaneš): 62.94 PHP
Medzinárodný kód krajiny: PHL/PH
Internetová doména: .ph
Predvoľba telefónneho čísla: +63

Blízke miesta do +/- 300km