Skip to content

Jazero Turkana

Najväčšie trvalé púštne jazero na svete je na zozname svetového dedičstva UNESCO v stave "V ohrození"

Približná doba čítania: 3 minúty

Jazero Turkana, predtým nazývané aj ako jazero Rudolf (podľa rakúskeho princa z 19. storočia), je rozsiahla, ale plytká vodná plocha, ktorá sa tiahne až 240 kilometrov ďaleko a široké je približne 32 kilometrov. Jedná sa o štvrté najväčšie soľné jazero na svete.

Jazero je nevyhnutným zdrojom pre ľudí v okolitej oblasti, sťahovavé vtáky vrátane plameniakov a kormoránov, ale aj pre miestnu divú zver, ako je krokodíl nílsky, hrochy a ryby. Jazero Turkana a jeho ostrovy boli v 70. a 80. rokoch vyhlásené za národné parky.

Aj keď sa jazero do istej miery stále používa na pitnú vodu, jeho slanosť a veľmi vysoká hodnota fluóru ho robia nevhodnou a je tiež zdrojom chorôb šírených kontaminovanou vodou. Ľudia na brehoch jazera čoraz viac spoliehajú na podzemné pramene. Vďaka svojej stálej teplote (27 – 31 °C), suchu a geografickej neprístupnosti si jazero zachováva svoj divoký charakter. V hojnom počte sa tu vyskytujú krokodíly nílske a na skalnatých brehoch žijú škorpióny a zmije kobercové. Jazero je veľmi bohaté na ryby a rybolov je dôležitý pre miestne hospodárstvo.

V roku 1997 boli národné parky jazera Turkana spoločne zaradené do svetového dedičstva UNESCO pre mimoriadnu biodiverzitu regiónu. Zatiaľ čo štatút UNESCO vyžaduje ochranu jazera Turkana, bolo prekvalifikované do zoznamu “V ohrození” kvôli zlým ochránarským praktikám a nadmernému rozvoju. V roku 2015 bola otvorená priehrada Gilgel Gibe III na hornom toku rieky Omo (tá zásobuje jazero Turkana až 90% vody) v susednej Etiópii, ktorá spôsobila mnoho kontroverzií už pri výstavbe a dopad na životné prostredie a obyvateľstvo je nevyčísliteľné.

Lake Turkana, Kenya

Upozornenie pred návštevou

Cesta k brehom jazera Turkana môže byť blatistá, preto sa dôrazne odporúča cestovať s vozidlami s náhonom na všetky kolesá. Necestujte určite sólo v prípade poruchy. Takisto si zoberte ďalšie zásoby pitnej vody a stravy na niekoľko dní.

Určite sa nekúp v jazere Turkana, pretože v jazere žije množstvo krokodílov, vrátane obávaného krokodíla nílskeho.

Keňa ponúka ďalšie miesta

Keňa - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Kenya
Hlavné mesto: Nairobi
Úradné jazyky: angličtina, swahilčina
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 12. december 1963
Rozloha: 580367 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: kenský šiling
Kód meny: KES
Kurz (za 1 € dostaneš): 135.919 KES
Medzinárodný kód krajiny: KEN/KE
Internetová doména: .ke
Predvoľba telefónneho čísla: +254