Skip to content

Jazero Issyk

Krásne jazero, ktoré bolo prirodzene prehradené, potom prirodzene zničené a potom neprirodzene zachránené.

Približná doba čítania: 3 minúty

20 minút jazdy autom od mesta Issyk v Kazachstane sa nachádza nádherné jazero, ktorého tyrkysovo modrozelená voda kontrastuje s odtieňmi okolitých kvetov a stromov. Je to však jazero, ktoré by takmer neexistovalo.

Jazero pôvodne vzniklo približne pred 8 000 rokmi, keď skalný zosuv zatarasil roklinu, do ktorej vtekala voda. Tisíce rokov tu spočívala malebná tyrkysová voda, relatívne neznáma a nepovšimnutá inak ako miestnymi obyvateľmi alebo objaviteľmi. V 30. rokoch 20. storočia sa oblasť okolo jazera konečne dočkala rozvoja, ktorý mal do tejto krásnej vodnej plochy priniesť cestovný ruch.

Koncom 50. rokov 20. storočia ZSSR vytvoril v tejto oblasti park a vybudoval v ňom hotel a reštauráciu. Jazero Issyk sa dostalo na zoznam návštevníkov Almaty a do itinerára moskovskej elity, keď pricestovali na návštevu. Povráva sa, že k jazeru rád chodieval Nikita Chruščov. Do skál v parku bol vytesaný obraz Lenina, ktorý je tam dodnes.

Rozvíjajúci sa turistický priemysel dostal veľkú ranu v 60. rokoch 20. storočia, keď mohutný zosuv bahna zničil veľkú časť vybudovanej infraštruktúry, ako aj prírodnú hrádzu, ktorá roklinu upchávala tisíce rokov.

Jazero Issyk, Kazachstan

Pri tejto tragédii zahynulo podľa správ viac ako sto ľudí, ale úrady teraz tvrdia, že počet obetí sa priblížil k 2 000 alebo 3 000. Jazero sa vylialo dolu roklinou. Priehrada bola nakoniec v 90. rokoch 20. storočia prebudovaná a jazero obnovené, ale táto nová vodná plocha vytvorená človekom bola nakoniec takmer dvakrát menšia ako predchádzajúce jazero. Odvtedy sa na toto miesto vrátili turisti za prírodou, ale mnohí miestni obyvatelia, ktorí si tragédiu pamätajú, vedia, že nevyzerá rovnako.

Ako už bolo povedané, vody jazera Issyk, hoci sú menšie, stále hýria všetkými druhmi ohromujúcej modrej farby. Mesto Issyk sa nachádza približne hodinu cesty autobusom od Almaty, najkozmopolitnejšieho mesta Kazachstanu. V meste sa nachádza niekoľko malých trhov, mešít a kostolov, ktoré si môžete prezrieť. Z ktoréhokoľvek miesta v meste Issyk je v diaľke vidieť zasnežené pohorie Ťan-šan.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 478.299 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7

Blízke miesta do +/- 300km