Skip to content

Železnica Hejaz vo Wadi Rum

Jordánska púšť, Wadi Rum, je populárna v celom svete. Ale vedel si, že ju križuje aj železnica Hejaz, ktorá ma priamy súvis s Lawrencom z Arábia počas Osmanskej ríše?

Približná doba čítania: 3 minúty

Púšť Wadi Rum s kaskádovými skalami a maľovaná paletou nekonečnej červenej v Jordánsku, je kúskom Marsu na Zemi. Z tohto dôvodu bola vyprahnutá krajina použitá na vykreslenie Červenej planéty v takých hollywoodskych filmoch ako “Marťan”, “Prometheus” alebo “Lawrence z Arábie”: Posledný menovaný film predstavuje dramatizáciu Veľkej arabskej revolty v obrovskej rozľahlej púšte. A práve dôležitý historický aspekt z filmu nájdeš vo Wadi Rum: púštna zástavka železnice Hejaz v Jordánsku.

Zrekonštruovaná lokomotíva odpočívajúca na tejto púštnej stanici je tu na pamiatku storočného konfliktu, ktorý pomohol formovať moderný Blízky východ. V roku 1916 bol svet vo vojne a veľkú časť arabsky hovoriaceho sveta ovládala Osmanská turecké ríša. Spojenci – Anglicko, Francúzsko a Rusko – sa usilovali vytlačiť Turkov z regiónu; vyzvali Husajna bin Alího, mekafského Sharifa, aby sa pripojil k spojencom a chopil sa zbraní proti Osmanom výmenou za arabskú nezávislosť.

Husajn súhlasil a v priebehu nasledujúcich dvoch rokov pomohli Arabi pri významnom vojnovom úsilí poraziť Turkov. Pod vedením Husajnovho syna, princa Faisala – a za asistencie slávneho T.E. Lawrencea “z Arábie” Arabi viedli parizánsku vojnu prerušením trate na železnici Hejaz.

Len za prvé tri májové týždne roku 1918 Arabi zničili železničné trate na 25 rôznych miestach. Tieto útoky na dopravný systém spôsobil zmätok na tureckých linkách a boli nápomocné pri porážke Turkov a ukončení Veľkej vojny. V nasledujúcich rokoch sa sformovali nové národy Irak, Jordánsko, Libanon a Sýria severne od Arabského polostrova.

Počiatky moderného Blízkeho východu tak siahajú až k útokom na vlaky Hejazovej železnice. Zrekonštruovaný parný vlak na zastávke Hejaz vo Wadi Rum túto historickú udalosť pripomína dnešným návštevníkom.

Nielen púšť Wadi Rum by mala figurovať na tvojom cestovateľskom zozname pre svoje vizuálne paralely k vyprahnutej karmínovej krajine Marsu, ale aj púštna zástavka železnice Hejaz stojí za ten čas. Predsa je to dôležitý míľnik v histórii. A koľko krát si videl parný vlak aj so stanicou v púšti?

Dokonca môžeš cestovať týmito Jordánskymi železnicami po vyprahnutej krajine z Ammánu do Damašeku (Sýria). Spojenie z Ammánu cez Wadi Rum do Akaby je neustále v pláne. Hádam sa raz dočkáme.

Jordánsko ponúka ďalšie miesta

Jordánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Al-Urdunn
Hlavné mesto: Ammán
Úradné jazyky: arabčina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 25. máj 1946
Rozloha: 89341 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: jordánsky dinár
Kód meny: JOD
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.762 JOD
Medzinárodný kód krajiny: JOR
Internetová doména: .jo
Predvoľba telefónneho čísla: +962

Blízke miesta do +/- 300km