Skip to content

Metropol Parasol

Najväčšia drevená stavba na svete.

Približná doba čítania: 2 minúty

Keď Jürgen Mayer-Hermann navrhol a začal stavať Metropol Parasol, miestni obyvatelia Sevilly sa takmer vzbúrili. Postavený v starej štvrti Sevilly uprostred historických a krásnych budov, gigantická, moderná interpretácia drevených hríbov sa nezdala byť celkom vhodná. Napriek počiatočnému rozruchu si obyvatelia a návštevníci Sevilly drevenú pamiatku obľúbili.

S ohromujúcimi rozmermi 150 × 70 metrov a výškou 26 metrov dominuje Parasol krajine v okolí centra mesta. Je vyrobená výlučne z dreva a je najväčšou drevenou stavbou na svete. Konštrukcia vytvorená z 8 000 kusov dreva a spojená oceľou a lepidlom je architektonickou nočnou morou, ktorá priniesla veľkolepý a vysnívaný výsledok. Celý komplex bol napokon otvorený v apríli 2011 a stál neuveriteľných 130 miliónov dolárov.

Vzhľadom na svoju veľkosť slúži Parasol, nazývaný aj Encarnacionove hríby, na rôzne účely. Metropola Parasol je vďaka svojmu tvaru všeobecne známa aj ako Las Setas, čo znamená “divoké huby”. V podzemnom podlaží sa nachádza múzeum starovekých rímskych a maurských artefaktov a na prízemí sa nachádza živá hlavná tržnica. Popri pôžitkoch z jedla a histórie pod drevenými hríbmi sú skutočne úžasnými úrovňami stavby terasy vysoko nad zemou. Terasovité chodníky na 2. a 3. poschodí stavby ponúkajú nádherný výhľad na mesto a možnosť prechádzať sa vo výške svojich očí po starobylých budovách starej štvrte.

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34