Skip to content

Key Monastery

Táto hradba mníšskych obydlí na vrchole kopca je výsledkom stáročných útokov Mongolov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Kláštor Key (alebo Ki, Kye alebo Kee), ktorý leží v indickom údolí SPITI, vyzerá ako schátraný mystický chrám priamo z fantasy románu, ale toto budhistické vzdelávacie centrum je v skutočnosti výsledkom opakovaných útokov mongolských hord.

Kee Gompa

Presný vek založenia kláštora Key nie je známy, ale predpokladá sa, že jeho vznik sa datuje do roku 1100 n. l., hoci mnohí veria, že toto miesto je ešte staršie. V súčasnosti sa nachádza na vrchole úpätia hory, prvé stavby postavené pôvodnými mníchmi museli byť oveľa nižšie. Keďže však na mierumilovných budhistov útočili v oblasti mongolskí barbari, snahy o rekonštrukciu jednoducho nadväzovali na to, čo bolo predtým, a nakoniec vznikla nepravidelná spleť priestorov, úzkych chodieb a skrytých nádvorí, ktorá existuje dodnes.

Veľká časť kláštora nesie výrazný vplyv čínskej architektúry, podobne ako mnoho podobných stavieb v oblasti, a pochádza z obdobia 14. storočia, keď sa tento štýl dostal do tejto oblasti. Interiéry sú tiež bohaté na historické nástenné maľby a dokumenty vzácne pre rády, ktoré žili v neustále sa meniacom kláštore.

Kee Gompa

Kláštor Key je dnes stále plne funkčným školiacim miestom pre lámov, ktoré prevádzkuje sekta tibetských budhistických mníchov Gelug. V každom okamihu na tomto mieste býva približne 250 mníchov, ktorí sa venujú školeniu, hospodáreniu a celkovo udržiavaniu tisícročného zázraku pri živote.

India ponúka ďalšie miesta

India - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: India
Hlavné mesto: Naí Dillí
Úradné jazyky: hindčina, angličtina, 21 miestnych jazykov
Štátne zriadenie: federatívna parlamentná republika
Dátum vzniku: 26. júl 1950
Rozloha: 3287263 km²
Časové pásmo: UTC +5:30
Mena: indická rupia
Kód meny: INR
Kurz (za 1 € dostaneš): 89.647 INR
Medzinárodný kód krajiny: IND/IN
Internetová doména: .in
Predvoľba telefónneho čísla: +91

Blízke miesta do +/- 300km