Skip to content

Kláštor Dambadarjaa

Kláštor mimo bežných ciest v severných horách Ulánbátaru.

Približná doba čítania: 2 minúty

Hlavné mesto Mongolska Ulánbátar, je rozľahlá metropola v severnej a strednej časti krajiny. V Ulánbátare sa nachádzajú všetky druhy obydlí, od tradičných plstených stanov známych ako ger až po malé zrubové domčeky v kopcoch a údoliach. Práve tu môžu návštevníci nájsť aj kláštor Dambadarjaa, jeden z troch hlavných budhistických kláštorov Khalkha v krajine.

Dambadarjaa Monastery

Kláštor tu bol založený v roku 1700 v pokojnej severozápadnej časti Ulánbátaru. Sú tu uložené pozostatky budhistického duchovného vodcu, druhého chalkha Jetsundampa.

Hoci je Dambadarjaa jedným z hlavných ulánbátarských kláštorov, nie je taký známy ani navštevovaný ako ostatné kláštory hlavného mesta. Kláštor bol vyplienený v 30. rokoch 20. storočia počas stalinských čistiek. Následne boli postavené nové chrámy a najnovšie chrámy sú svetlé a farebné.

Dambadarjaa Monastery

Zatiaľ čo staršie chrámy chátrajú, tie novšie si priam pýtajú návštevu. Žije tu približne 50 mníchov, ktorí môžu návštevníkom odomknúť dvere niektorého z chrámov. Po malej renovácii by sa z tohto miesta mohla stať turistická atrakcia, ale v súčasnosti toto miesto žije v zabudnutí.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3626.153 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km