Skip to content

Kláštor Choijin Lama

Kláštor prežil komunistickú revolúciu v Mongolsku ako náboženské múzeum.

Približná doba čítania: 3 minúty

Kláštor Choijin Lama je komplex zahŕňajúci päť chrámov, príjemné záhrady a niekoľko spletitých chodníkov. Tento historický kláštor je v tieni nápadných moderných budov, ktoré sa týčia okolo neho. Stretnutie novej a starej architektúry je kontrastné a harmonické zároveň. Chrámy v tomto kláštore, postavené z modrých tehál a zakončené drevenou strechou, sú vzácnymi ukážkami predrevolučných stavieb, ktoré v Mongolsku prezentujú čínsku architektúru.

Po štyroch rokoch stavebných prác bol kláštor uvedený do prevádzky v roku 1908, ale krátko po jeho otvorení ho čakala neistá budúcnosť. Príchod komunistickej revolúcie v Mongolsku v roku 1921 so sebou priniesol rozhodnutie vymazať všetky náznaky náboženských zvykov. Čistky prežilo len veľmi málo kláštorov a chrámov a tie, ktoré prežili, boli zbavené náboženského významu a premenené na múzeá, budovy historického významu alebo jednoducho využívané na administratívne účely. Kláštor Choijin Lama prežil ako múzeum náboženských artefaktov.

Choijin Lama Museum

Každý z piatich chrámov v kláštore je zasvätený jednému božstvu. V hlavnom chráme sa nachádza socha Budhu Shakyamuni z 18. storočia. Na jeho pravej strane je socha Choijin Lama a na ľavej strane je socha Baldana Choephela (učiteľa a hlavného mnícha) s jeho mumifikovanými pozostatkami v schránke. V týchto chrámoch sa spoločne nachádza rozsiahla zbierka budhistických masiek, thangk (budhistických malieb na látke), sôch a písiem.

Choijin Lama Museum

Pozdĺž drevených tabúľ pokrývajúcich jeden z chrámov sa nachádzajú pravdepodobne najpozoruhodnejšie maľby v celom komplexe. Množstvo desivých obrazov zobrazuje znetvorené telá, odrezané končatiny a visiace orgány. Táto časť chrámu je venovaná Narakovi alebo budhistickému peklu. Tento druh náboženského umenia má veriacich povzbudiť k cnostnému životu a pripomenúť im, aby si zaslúžili zmierniť utrpenie v Naraka.

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3652.294 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km