Skip to content

Komplex sochy Džingischána

Džingischán je pre celý svet krvilačným diktátorom, ale pre domácich je to mega hrdina a v Mongolsku ho nájdeš všade, kam sa pozrieš. Nedávno mu postavili 40 metrov vysokú sochu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Džingischán je pre väčšinu sveta známy ako brutálny a divoký diktátor, ktorého teroristické praktiky a masové vraždenie civilného obyvateľstva viedlo k smrti až štyridsať miliónov ľudí. Obyvateľmi Mongolska je však uctievaný ako národný hrdina, ktorý vládne nad najväčšou súvislou ríšou v histórii a ustanovuje Mongolov ako politickú a kultúrnu silu. Napriek tomu, že podoba Džingischána je zastúpená v desiatkach sôch a objavuje sa na všetkom, od fliaš s alkoholom až po cigaretové krabičky, zdá sa, že chuť verejnosti po ďalších ešte neklesla.

V roku 2008 bola 54km od hlavného mesta Ulánbátar postavená obrovská socha Džingischána jazdiaceho na koni. Pri výške 40 metrov je to najväčšia jazdecká socha na svete, čo je viac ako dvojnásobok výšky predchádzajúceho držiteľa rekordov v Uruguaji. Socha je vyrobená z 250 ton nehrdzavejúcej ocele a výstavba údajne stála 4.1 milióna dolárov.

V spodnej časti sochy sa nachádza archeologické múzeum v ktorom si môžeš vyskúšať tradičné kroje, prehliadnúť si početné portréty džingischánovej línie. Na druhom poschodí sa zas nachádza reštaurácia.

Socha, Džingischán, Mongolsko

Dokonca si môžeš užiť aj panoramatický výhľad na okolitú krajinu z vrcholu konskej hlavy. Ústie výťahu je umiestnené do rozkroku Džingischána.

Budova so sochou bola navrhnutá tak, aby vyzerala ako architektúra v európskom gotickom štýle, symbolizuje, že Džingischán stojí po svojich úspešných vojenských operáciach v Európe a vracia sa na východ , domov. Ak nasmeruješ svoje oči na východ, uvidíš malú sošku jeho matky, ktorá ho zdraví. Statue of Hoelun sa nachádza asi 1km od areálu.

Socha, Džingischán, Mongolsko

Mongolsko ponúka ďalšie miesta

Mongolsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Монгол
Hlavné mesto: Ulanbátar
Úradné jazyky: mongolčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 11. júl 1921
Rozloha: 1564116 km²
Časové pásmo: UTC +8:00
Mena: mongolský tugrik
Kód meny: MNT
Kurz (za 1 € dostaneš): 3647.674 MNT
Medzinárodný kód krajiny: MNG/MN
Internetová doména: .mn
Predvoľba telefónneho čísla: +975

Blízke miesta do +/- 300km