Skip to content

Ostrov žralokov

Na tomto zdanlivo krásnom ostrove sa kedysi nachádzal nemecký koncentračný tábor a bol známy ako "ostrov smrti".

Približná doba čítania: 3 minúty

Ostrov žralokov bol založený v roku 1795 pri pobreží mesta Luderitz v Namíbii. Pôvodne sa nazýval Hviezdny ostrov a uprostred silných vetrov a rozbúrených vôd Atlantiku sa nachádzal celé storočie, kým ho Nemci v rokoch 1904 až 1908 spojili s pevninou a využívali ako krutý koncentračný tábor.

Shark Island, Namibia

Podobne ako mnohé iné európske národy, aj Nemecko založilo v 19. storočí niekoľko afrických kolónií. Domorodí obyvatelia, medzi ktorých patrili národy Herero, Nama a Khoikhoi, sa pokúšali prispôsobiť nemeckej moci a vzdorovať jej. S príchodom ďalších nemeckých osadníkov si privlastňovali čoraz väčšie množstvo pôdy a zdrojov a začali sa spoliehať na nútené a otrocké práce. Hoci Hererovia kládli odpor, Nemci mali väčšie prostriedky, ktoré využili na vyhladenie hererského obyvateľstva.

Tí, ktorí prežili, boli poslaní do koncentračného tábora na Ostrove žralokov, ktorý sa stal známym ako Ostrov smrti, pretože sa v ňom rozprávalo o krutých podmienkach, mizivých prídeloch potravín a počte mŕtvych. Bol domovom nemeckého lekára Dr. Bofingera, ktorý údajne vykonával hrozné rasovo-vedecké experimenty a neľudské pokusy, napríklad skúmal účinky arzénu a ópia na osobách, ktorí trpeli skorbutom.

Shark Island, Namibia

Na Ostrove žralokov boli Hererovia a Namaovia bití, vyhladovaní a nútení do otroctva. Nemecký genetik Eugen Fischer vykonával na ľuďoch uväznených v tábore pokusy so šľachtením s cieľom skúmať ich fyzické a duševné vlastnosti. Viac ako 3 000 lebiek patriacich ľuďom Herero a Nama bolo poslaných späť do Nemecka na ďalšie experimenty.

Rasové myšlienky rozvinuté v kolónii sa vrátili do nemeckých inštitúcií, kde si Fischerove štúdie nakoniec prečítal Adolf Hitler. Jeden z Fischerových študentov, Joseph Mengele, neskôr vykonával pokusy na ľuďoch a posielal ľudí na smrť do plynových komôr v Osvienčime.

Tábor bol zatvorený v roku 1907 a väzni boli premiestnení do voľnej oblasti neďaleko Radfordského zálivu, kde sa miera úmrtnosti nakoniec znížila. Dnes sa na tomto strastiplnom polostrove nachádza malý pamätník a množstvo volného priestoru, kde môžu milovníci histórie kempovať.

Namíbia ponúka ďalšie miesta

Ostrov žralokov

Namíbia - Krátke info

Miestny názov: Namibia
Hlavné mesto: Windhoek
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 21. marca 1990
Rozloha: 824292 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: namíbijský dolár
Kód meny: NAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 20.135 NAD
Medzinárodný kód krajiny: NAM/NA
Internetová doména: .na
Predvoľba telefónneho čísla: +264

Blízke miesta do +/- 300km