Skip to content

Ubytovanie v štýle vrakov lodí

Desať chatiek v tvare vraku lode leží pozdĺž piesočných dún na pobreží Skeleton Coast v Namíbii.

Približná doba čítania: 4 minúty

Hotel Shipwreck Lodge, inšpirovaný vrakmi lodí na pobreží Skeleton Coast v Namíbii, sa nachádza v jednom z najúžasnejších, ale najmenej navštevovaných národných parkov krajiny.

Pobrežie kostlivcov v Namíbii možno neznie ako vhodné miesto na dovolenku. Portugalskí námorníci označovali toto pobrežie ako “Brány pekla”. Domorodí obyvatelia vnútrozemia Namíbie ho nazývajú “Krajina, ktorú Boh stvoril v hneve”. A potom sú tu kostry, ktoré dali regiónu jeho názov, pôvodne odvodený od veľrybích a tuleních kostí, ktoré na pobreží zanechal veľrybársky priemysel, a neskôr spojený s kostrami viac ako 1 000 vrakov lodí, ktoré sú roztrúsené po celom regióne, obete pobrežných skál, hmly a silného príboja.

Samotná Namíbia má druhú najnižšiu hustotu obyvateľstva spomedzi všetkých suverénnych krajín (po Mongolsku) a Pobrežie kostier je jednou z najmenej obývaných oblastí v krajine. Ani podnebie sa nedá nazvať pohostinným. Takže, chce tu niekto dovolenkovať?

Nuž, Shipwreck Lodge by vás mohol zlákať na návštevu tejto odľahlej krajiny piesočných dún a vrakov lodí. Chaty sa nachádzajú medzi riekami Hoarusib a Hoanib v národnom parku Pobrežie kostlivcov a ponúka 10 chatiek navrhnutých tak, aby pripomínali vraky lodí, ktoré dali tomuto regiónu meno.

Desať luxusných chatiek s 20 lôžkami, ktoré navrhla architektonická kancelária Nina Maritz Architects a ktoré boli otvorené v roku 2018, bolo podľa architektov čiastočne vytvorených s cieľom zachytiť “pocit drsnosti a opustenosti, ktorý zažívali stroskotaní pasažieri a námorníci v dávnejších dobách”. A postaviť tieto lóže nebola ľahká úloha. To, že sa nachádzali uprostred ničoho, predstavovalo logistickú výzvu, a potom tu bol ešte neustály vietor od pobrežia, ktorý neustále odnášal piesok zo základov. Aj teraz je potrebná pravidelná údržba, aby chatky zostali pevne pripevnené k nosným stĺpom, ktoré sú zapustené hlboko v piesku.

Nenechajte sa však zmiasť touto prázdnotou, Pobrežie kostlivcov má určite svoje čaro. Okrem toho, že je cieľom dobrodružných lovcov vrakov lodí, ponúka národný park Pobrežie kostier aj množstvo príležitostí na pozorovanie divokej zveri. Drsná, ale krásna púštna krajina je domovom rastlín a živočíchov, ktoré sa prispôsobili životu v extrémnej suchosti, vrátane rastlín a hmyzu, ktoré sú závislé od hustých morských hmiel, ktoré sa valia od pobrežia. V korytách riek ďalej vo vnútrozemí žijú žirafy, levy, hyeny hnedé, antilopy skákavé a kriticky ohrozený nosorožec čierny, ktorí získavajú väčšinu vody zo studní vykopaných miestnymi paviánmi a slonmi.

Shipwreck Lodge, Namibia

Pobyt v Shipwreck Lodge preto nie je len príležitosťou zažiť pocit izolácie stroskotancov, hoci v luxusnej kajute podobnej trupu lode s reštauráciou priamo na mieste, ktorá eliminuje hrozbu hladovania. Keď práve neobdivujete západ slnka z vrcholu jednej zo zdanlivo nekonečných dún, môžete sa venovať pozorovaniu divokej zveri, rybolovu a, samozrejme, lovu vrakov.

Namíbia ponúka ďalšie miesta

Namíbia - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Namibia
Hlavné mesto: Windhoek
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: republika
Dátum vzniku: 21. marca 1990
Rozloha: 824292 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: namíbijský dolár
Kód meny: NAD
Kurz (za 1 € dostaneš): 19.756 NAD
Medzinárodný kód krajiny: NAM/NA
Internetová doména: .na
Predvoľba telefónneho čísla: +264