Skip to content

Značka konca cesty Route 66

Značka na konci móla v Santa Monice označuje koniec legendárnej americkej diaľnice.

Približná doba čítania: 4 minúty

Route 66 je pravdepodobne najslávnejšou cestou v Spojených štátoch, o ktorej kolujú legendy.

Obľúbená cesta z východu na západ privádzala ľudí na západ v období Dust Bowl, podporovala ekonomiku pozdĺž všetkých svojich zákrut, keď nastali ťažké časy, a 85 % pôvodnej cesty sa stále darí zachovať aj napriek vzniku systému medzištátnych diaľnic.

Koniec Route 66

Aj keď ste nikdy nemali to potešenie cestovať po jej kľukatej trase, pravdepodobne poznáte jej trasu vďaka populárnej piesni, v ktorej sú uvedené všetky jej zastávky. No napriek tomu, že si dokážete zaspievať zoznam miest, ktoré obopína, málo sa zamýšľate nad tým, kde sa končí, keďže sa často považuje za slnkom rozpálenú púštnu diaľnicu.

Mnohí si jednoducho predstavujú, že jednoducho vedie priamo k Tichému oceánu. A hoci oficiálne musela končiť na diaľničnej križovatke (pôvodne s El Camino Real na 7. a Broadway v centre Los Angeles a neskôr na Lincolnovej a Olympijskej), cestujúci, z ktorých mnohí prichádzali z ďalekého vnútrozemia, pokračovali ďalej, až kým sa nedostali k Pacifiku. V snahe ukončiť epickú diaľnicu na úrovni sa Dan Rice zo spoločnosti 66 to Cali (ktorá kúpila logo, aby zvýšila povedomie o diaľnici 66 prostredníctvom spoločnosti vyrábajúcej suvenírové tričká, a niekoľko mesiacov predtým vytvorila dočasné koncové značky), Route 66 Alliance a Santa Monica Pier Restoration Corp. spojili a pri príležitosti 83. výročia vzniku diaľnice venovali značku na znak dlhej histórie ukončenia cesty na móle Santa Monica Pier.

Kolovali fámy o filmovej rekvizite, ktorá tu zostala pred desaťročiami, a objavil sa obrázok, ktorý údajne zobrazoval originál umiestnený v Palisades Parku.

Keď bolo mólo uznané (US Highway 66 bola oficiálne vyradená z prevádzky v roku 1985) ako koniec cesty Route 66, malo zmysel postaviť repliku dlho chýbajúcej značky s výhľadom na Tichý oceán ako symbolickú ukážku toho, čo bolo cieľom mnohých cestovateľov v minulom storočí. Na oboch stranách je nápis “Koniec”, aby sa návštevníci mohli pýtať: “Ak sa to tu končí, kam to vedie?”. Koniec koncov, 66 je dnes rovnako o ceste ako o cieli.

Koniec Route 66

V súčasnosti sa predpokladá, že tieto fámy sa týkali tabule Will Rogers Highway na bulvároch Santa Monica a Ocean, ktorá bola umiestnená v rámci propagačného turné k filmu Príbeh Willa Rogersa (1952), ktoré viedlo z Chicaga do Santa Monicy. V súčasnosti sa predpokladá, že obrázok, ktorý bol zdrojom návrhu tabule, bol fotokolážou nejasného pôvodu.

Hoci nejde o oficiálnu diaľničnú značku, značka End of the Trail slúži ako inšpirácia pre tisíce návštevníkov každý rok, že Route 66 je viac než len pozostatok toho, čo bývalo; je to cesta srdcom krajiny, kde sa podávajú domáce jedlá a stále svieti neón, ktorý aj 35 rokov po oficiálnom vyradení z prevádzky stále nakopáva.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Spojené štáty - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -7:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): 1.074 USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km