Skip to content

Maják na útese aligátorov

Tento 140 rokov starý maják pri ostrove Florida Keys označuje vrak lode námorníctva, ktorá kedysi brázdila Karibik a lovila pirátov.

Približná doba čítania: 3 minúty

Útes hýriaci viac ako 500 druhmi morských živočíchov, vrak lode lovcov pirátov a 144 rokov starý maják sa nachádzajú len štyri námorné míle od Islamorady na ostrove Florida Keys.

Alligator Reef Lighthouse

Maják na útese aligátorov, postavený v roku 1873, stojí na stráži na počesť svojho menovca, lode USS Alligator. V roku 1822, len dva roky po opustení lodenice, bol tento škuner námorníctva na výpravách, ktorých cieľom bolo opätovné získanie a vyslobodenie lodí, ktoré boli zajaté v pirátskych vodách Karibiku. Pri Aligátorovom útese, ktorý je povestný ťažko priechodnou oblasťou, uviazla nová loď na plytčine.

Námorníci sa ju zúfalo snažili zachrániť, ale nakoniec sa museli lode vzdať. Aby sa nedostala do rúk pirátov, odstránili z nej všetok využiteľný materiál a zapálili ju. Loď čoskoro vybuchla a na dne plytkých vôd zostali len úlomky a trosky.

Alligator Reef Lighthouse

Mnohé ďalšie plavidlá sa pri tomto útese potopili do hlbín, čo napokon viedlo k vzniku stanice majáka. Voľne stojaca plošina a jej maják stáli v tom čase 185 000 dolárov, čo je suma rovnajúca sa v prepočte k dnešnúmu dňu rovná približne 3 750 000 dolárov. Na uchytenie konštrukcie boli potrebné 12 palcov hrubé železné pilóty, ktoré sa zatĺkali do koralov do hĺbky 10 stôp pomocou špecializovaného kladiva, ktoré vážilo (doslova) tonu.

Alligator Reef Lighthouse

Napriek neslávnym začiatkom 41-metrový maják stojí aj po takmer jeden a pol storočí. Okolitý útes s priemernou hĺbkou 20 stôp je ideálny pre šnorchlistov a potápačov, ktorí chcú preskúmať karibské pobrežie Floridy. Na pohrebisku vrakov lodí sa nachádzajú langusty, papagáje, barakudy a hojné množstvo koralov. Niekde tam dole sa nachádzajú pozostatky lode USS Alligator.

Spojené štáty ponúka ďalšie miesta

Maják na útese aligátorov

Spojené štáty - Krátke info

Miestny názov: United States
Hlavné mesto: Washington D.C.
Úradné jazyky: angličtina, španielčina
Štátne zriadenie: federatívna prezidentská republika
Dátum vzniku: 4. júl 1776
Rozloha: 9833520 km²
Časové pásmo: UTC -4:00
Mena: americký dolár
Kód meny: USD
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR USD
Medzinárodný kód krajiny: USA/US
Internetová doména: .us, .gov, .edu, .mil
Predvoľba telefónneho čísla: +1

Blízke miesta do +/- 300km