Skip to content

Zelený trh

Rozľahlý trh je komplexným miestom pre tradičné kazašské jedlá, od kobylieho mlieka až po ovčie hlavy

Približná doba čítania: 3 minúty

Nemusíš milovať jedlo, ani nakupovanie, aby si pochopil, prečo je Zelený trh v Almate tak vyhľadávaným miestom. Tento dvojpodlažný zelený trh, ktorý je v prevádzke už od roku 1875, zahanbuje väčšinu trhovísk vďaka širokej ponuke kazašských lahôdok, od šumivého alkoholického mlieka po konské klobásy.

UPOZORNENIE: Ak si vegán alebo vegetarián, radšej ani nečítaj ďalej. Mäsožravci, kľudne pokračujte!

Uličky predajcov špecializujúci sa na mliečne výrobky ponúkajú precízne upravené koše kurtov (fermentovaný mliečny syr (vyrobený z kobylieho alebo ovčieho syra) vysušený na slnku) či v malých miskách na polievku ponúkajú kumis (mierne alkoholický nápoj vyrobený z fermentovaného kobylieho mlieka). V ďalšej uličke zas narazíš na sušené marhule, hrozienka, figy a iné sušené ovocie. Orechy ležia ako malé klenoty na táckach vedľa čerstvého ovocia, ktoré sa lisuje na ručne vyrobených odšťavovačoch. Keď prechádzaš bazárom, všade sa rozlieha vôňa čerstvých kvetov a korenia, ktorá sa mieša s vôňou ťavieho mlieka cez ikry rýb až po chrenové korenie.

Výber mäsa na bazári je veľmi pestrý, vrátane celej sekcie venovanej konskému mäsu. Mäsiari tu ponúkajú neuveriteľné množstvo konských párkov, vrátane shuzhuku a qazi, pikantnej cesnakovej klobásy vyrobenej z konských rebierok, ochutených a plnených v konskom čreve. Predávajú sa aj ovčie hlavy, ktoré sa považujú za pochúťku. Pri slávnostných príležitostiach je koy bas, varená ovčia hlava podávaná za studena s cibuľovou oblohou, typickým doplnkom k populárnemu kazašskému mäsu a rezancom beshbarmak.

Prvý bazár bol postavený v roku 1875 ako zastávka pre cestujúcich obchodníkov. Aj keď jeho novšia moderná budova je málo podobná pôvodnej, trh stále slúži ako miesto, kde sa miešajú kultúry a kuchyne. Uličky predajcov ponúkajú korenie, orechy a sušené ovocie z celej Strednej Ázie, ako aj med a čerstvé pečivo. Doknca tu nájdeš aj stánky s kimči. Ak si hladný aj po ochutnávkach u predajcoch, zastav sa na čaj a rezance pri jednom zo stánkov lemujúcich obvod trhu.

Zelionyj Bazaar
A na záver ponuka ovčích hláv.

Trh je otvorený každý deň okrem pondelka do 19:00.

Kazachstan ponúka ďalšie miesta

Kazachstan - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Казахстан
Hlavné mesto: Astana
Úradné jazyky: kazaština, ruština
Štátne zriadenie: prezidentská republika
Dátum vzniku: 25. decembra 1991
Rozloha: 2717300 km²
Časové pásmo: UTC +5:00
Mena: kazachstanský tenge
Kód meny: KZT
Kurz (za 1 € dostaneš): 481.302 KZT
Medzinárodný kód krajiny: KAZ/KZ
Internetová doména: .kz
Predvoľba telefónneho čísla: +7