Skip to content

Múzeum Stasi

V jej bývalom sídle sa teraz nachádza múzeum venované histórii desivej tajnej polície.

Približná doba čítania: 3 minúty

Stasi je akronym pre Staatssicherheit, čo je názov bývalej tajnej “bezpečnostnej” policajnej organizácie a spravodajskej siete v NDR. V pomere k celkovému počtu obyvateľov krajiny bola najväčšou takouto organizáciou v dejinách. Oficiálne zamestnávala 180 000 ľudí a neoficiálnych spolupracovníkov, teda inoffzielle Mitarbeiter alebo IM, bolo nespočetne viac. “Verbovali” ich – často psychologickým vydieraním – spomedzi obyčajného obyvateľstva a mali donášať na kolegov, priateľov, a dokonca aj na vlastnú rodinu. Nečudo, že sa ľudia Stasi tak obávali. Jej hlavné sídlo sa nachádzalo práve na tomto mieste vo východnom Berlíne.

Keď počas pokojnej revolúcie v NDR začalo byť jasné, že je v ohrození samotná existencia štátu, a tým činom aj Stasi, personál sa pustil rýchlo ničiť hromady zložiek, ktoré organizácia dovtedy nazbierala. Protestujúci zasiahli a vtrhli do niekoľkých regionálnych sídiel Stasi aj do berlínskej centrály. Zložky, ktoré sa podarilo zachrániť, zaplnili niekoľko knižníc. Otázka, ako s nimi naložiť, je v Nemecku dodnes veľmi chúlostivou politickou témou.

Časť hlavného sídla Stasi sa premenila na pamätník a múzeum, ktoré dokumentuje dejiny organizácie, represívny režim v NDR všeobecne a aj odboj a zánik NDR v rokoch 1989 – 1990. Ústredným bodom múzea je najpozoruhodnejší pozostatok bývalého režimu: pôvodné miestnosti vtedajšieho ministra NDR zodpovedného za fungovanie Stasi, Ericha Mielkeho, s pôvodným nábytkom v dizajne 70. rokov.

K ďalším exponátom múzea patria rozmanité sledovacie a odpočúvacie technológie vrátane rôznych ploštíc, zariadení na otváranie listov či kamier v gombíkových dierkach. Zrejme najtrpkejším vystavovaným predmetom sú “pachové vzorky”, ktoré sa zbierali počas vypočúvaní. Išlo o kúsky latky pripevnené na stoličky, na ktorých sedeli vypočúvaní podozriví. Tieto vzorky sa potom uzavreli do označených sklenených nádob, aby sa neskôr v prípade potreby mohli použiť pre stopovacie psy. je to mrazivý dôkaz, že Stasi vo svojej horlivosti myslela skutočne na všetko.

Niečo málo zo štatistík

  • Stasi viedla zložky zhruba o 6 miliónoch občanov v čase, keď celková populácia NDR predstavovala okolo 17 miliónov
  • Oficiálne mala Stasi približne 100 000 zamestnancov
  • Odhady neoficiálnych informátorov Stasi sa pohybujú medzi 500 000 a 2 miliónmi
  • Zložky v archívoch Stasi zaberajú na policiach spolu 164 kilometrov
  • V roku 1991 bol schválený zákon, ktorý umožnil občanom nahliadnuť do svojej zložky Stasi, túto možnosť využili zhruba 2 milióny obyvateľov
Stasi múzeum

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km