Skip to content

Lindisfarne, Svätý ostrov

Tento plávajúci ostrov, ktorý bol v ranom anglickom kresťanstve posvätným miestom, sa stal terčom invázie Vikingov.

Približná doba čítania: 2 minúty

Je 8. júna 793. Si asketický benediktínsky mních, ktorý trávi svoje dni v modlitbe. Jedného rána sa zobudíte ako zvyčajne na ostrove Lindisfarne s výhľadom na Severné more. Vzduch je pokojný, počasie priaznivé. Zrazu z diaľky začujete slabý zvuk rohu. Prižmúrite oči, aby ste videli, čo spôsobuje ten rozruch, a uvidíte prichádzajúcu loď. Na palube lode sú Severania, známejší ako Vikingovia alebo Nóri.

Svätý ostrov

Okolití mnísi si to začnú všímať a čoskoro sa kostolné zvony neúnavne rozozvučia. Vikingský dlhý čln sa prudko približuje, remene drhnú o piesočnaté pobrežie. Štyri tucty pohanov vybehnú na pozemok kláštora, pomaľované tváre a pestré odevy. Plienia a rabujú, pričom sa oháňajú sekerami a chrlí z nich krv. Kostol nad vami horí. Zahnali ťa do kúta, keď si chránil poklady svätého Cuthberta a modlil sa k Bohu, aby boli milosrdní. Útočníci ťa spútajú reťazami a spolu s pokladmi, ktoré si sa snažil chrániť svojím životom, ťa vedú späť na svoju loď. Tvoj príbeh je prepísaný; už nie si mních, ale skôr otrok.

Svätý ostrov

Lindisfarne Priory sa považuje za prvé významné miesto vikingských nájazdov v celom Anglicku (boli aj predchádzajúce, ale tie neboli mníšske). Kvôli obavám zo severských nájazdov bol v rokoch 875 – 1082 opustený. V polovici až na konci 12. storočia bol opäť osídlený. Naďalej je významným ranokresťanským svätým miestom v Anglicku.

Svätý ostrov

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.845 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km