Skip to content

Vraky ponoriek v zátoke Aberlady

Toto hrdzavé plavidlo, viditeľné pri odlive, je jedným z posledných zachovaných exemplárov ponoriek triedy X "Midget".

Približná doba čítania: 3 minúty

Pláž sa nachádza v miestnej prírodnej rezervácii Aberlady Bay (prvá lokalita, ktorá bola v roku 1952 vyhlásená za prírodnú rezerváciu) a sama o sebe stojí za návštevu. Za jasného počasia sa ti naskytne panoramatický výhľad na záliv Firth of Forth, z ktorého je vidieť Edinburský hrad, Forthské mosty a pobrežie Fife. Dávaj si pozor aj na húfy delfínov, ktoré môžeš pravidelne vidieť plávať vo vodách zálivu.

Keď sa budeš kochať výhľadom na príliv a odliv, všimni si na západe v príboji dvojicu záhadných tmavých objektov. Mnohí domáci by ti odpustili, keby si ich považoval za nejaké skaly, ale v skutočnosti ide o dva jediné zachované exempláre ponoriek triedy X “Midget”.

Trieda X bola skonštruovaná ako nový nekonvenčný spôsob likvidácie najsilnejších nemeckých vojnových lodí. Boli dlhé len 52 stôp a poháňali ich motory London Bus. Keď stojíš pri vraku, je ťažké si predstaviť, ako v tomto malom priestore žili a pracovali štyria námorníci počas bojov.

Zúčastnili sa na odvážnom útoku v septembri 1943, keď bola vyslaná skupina šiestich ponoriek, aby nenápadne nastražila nálože na nacistické vojnové lode so základňou v Nórsku vrátane monštruóznej bojovej lode Tirpitz (sesterskej lode Bizmarck). Zohrali tiež dôležitú úlohu pri spojeneckej invázii v deň D. Tajne skúmali pobrežie Normandie a dokonca vyslali posádku na breh, aby pomocou kondómov odobrala vzorky pôdy z pláže Omaha.

Aberlady Submarines

Vraky sú výcvikovým variantom používaným na základni na ostrove Lewis na Outer Hebrides. V roku 1946 boli odtiahnuté do Aberlady, kde boli ukotvené k veľkému betónovému bloku a používané ako ciele pre lietadlá RAF. Celkovo počas druhej svetovej vojny zahynulo 23 námorníkov slúžiacich na palubách lodí triedy X. Vraky stoja ako skromná pocta hrdinom, ktorí sa na takomto nehostinnom stroji viezli priamo do najnepriateľskejších miest na svete.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): ERROR GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km