Skip to content

Aby si sa dostal do záhrady jedovatých rastlín v Alnwick, musíš najprv zohnať správcu záhrady, aby ti odomkol čiernu vstupnú bránu ozdobenú bielymi lebkami so skríženými hnátmi, na ktorých visí ceduľa s nápisom: “Tieto rastliny môžu zabíjať“.

Záhradu plnú len jedovatými a halucinogénnymi rastlinami nechala v roku 2005 vytvoriť vojvodkyňa z Northumberlandu. Inšpiráciou jej boli záhrady z talianskej Padovy 16. storočia, kde tunajší Medicejskí plánovali koniec pre svojich nepriateľov.

Alnwick garden

Zakladateľka tejto záhrady, Jane Percyová, získala titul vojvodkyne, keď v roku 1995 náhle zomrel brat jej muža, a ten sa tak stal vojvodom z Northumberlandu. Hrad Alnwick tak pripadol ich rodine. Pri prechádzke prerastenou záhradou sa nová vojvodkyňa rozhodla, že ju nechá prerobiť na niečo tradičného, ale zároveň nebezpečného. Záhrada jedovatých rastlín sa ukrýva uprostred piatich hektárov rozľahlého parku s fontánami, čerešňovým sadom, bambusovým bludiskom a obrovským domom na strome.

Tunel v záhrade

V tejto starostlivo stráženej záhrade sa nachádza asi 100 druhov rastlín, ktoré majú schopnosť podráždiť, omámiť alebo vyvolať nevoľnosť. Niektoré môžu dokonca taktiež zabiť. O ich smrtiacej sile ťa uistí i miestny sprievodca varovaním, že sa rastlín nesmieš dotýkať ani k k ním privoniať. Medzi miestnu neškodnú flóru patrí mak, marihuana, halucinogénne huby a rastliny, ktorých semena obsahujú strychnín. Niektoré z miestnych rastlín však môžu zabiť alebo vyvolať nevoľnosť len pri bežnom styku s kožou. Kvôli tomuto nebezpečiu sú určité druhy obohnané mrežami a celá záhrada je pod dohľadom 24 hodín denne.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.861 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44

Blízke miesta do +/- 300km