Skip to content

Soutra Aisle

Ruiny svetoznámeho stredovekého špitála.

Približná doba čítania: 2 minúty

Soutra Aisle bol stredoveký špitál, miesto útočiska pre pocestných a pútnikov, ktoré prijímalo ľudí v núdzi alebo starších, ako aj chorých a nevládnych. Pôsobil aj ako útočisko pre utečencov. Stojí na polceste medzi Edinburgom a bohatými hraničnými opátstvami na Via Regia alebo Royal Highway, hlavnej anglicko-škótskej ceste v stredoveku. Na tomto mieste sa pôvodne stretávalo päť ciest, čo zabezpečovalo pravidelný tok ľudí v núdzi.

Soutra Aisle

Soutra Aisle sa prvýkrát spomína v roku 1164 po tom, ako kráľ Malcolm IV. potvrdil listinou jej založenie. Nemocnicu spravoval rád augustiniánov, ktorý bol financovaný z príjmov z rozsiahleho nemocničného majetku. Napriek tomu, že sa nemocnica Soutra Aisle až do roku 1320 nachádzala vo vojnovej zóne, naďalej rástla. Nakoniec sa rozprestierala na ploche 700 metrov štvorcových a stala sa jedným z troch najvýznamnejších špitálov v Škótsku v tom čase.

Soutra Aisle mala národný aj medzinárodný význam až do 60. rokov 14. storočia, keď zaznamenala rýchly úpadok. Soutra Aisle prišla o svoje pozemky, čo spôsobilo takmer okamžitý úbytok finančných prostriedkov, ktorý bol pre nemocnicu zničujúci. Majetok bol skonfiškovaný a odovzdaný nemocnici Trinity College Hospital v Edinburghu, pretože majster nemocnice Stephen Fleming bol obvinený z priestupkov.

Prežil len vďaka tomu, že sa stal pohrebiskom rodiny Pringleovcov. Toto nové poslanie zachránilo kostol pred rovnakým osudom ako zvyšok areálu, z ktorého boli kamene odvezené a opätovne použité v okolitých stavebných projektoch.

Pri archeologických vykopávkach sa našli vzácne semená pochádzajúce z celého sveta, ktoré sa používali pre svoje liečivé vlastnosti, vrátane ópiového maku, klinčekov a bolehlavu.

Spojené kráľovstvo ponúka ďalšie miesta

Spojené kráľovstvo - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: United Kingdom
Hlavné mesto: London
Úradné jazyky: angličtina
Štátne zriadenie: unitárna parlamentná konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 1. máj 1707
Rozloha: 242495 km²
Časové pásmo: UTC +1:00
Mena: libra šterlingov
Kód meny: GBP
Kurz (za 1 € dostaneš): 0.844 GBP
Medzinárodný kód krajiny: GBR/GB
Internetová doména: .uk
Predvoľba telefónneho čísla: +44