Skip to content

Lunárne múzeum

Malé španielske mesto, ktoré zohralo dôležitú úlohu pri prvých krokoch človeka na Mesiaci.

Približná doba čítania: 3 minúty

Múzeum Lunar (Lunárne múzeum) sa nachádza na ulici Calle de Apollo 11 v meste Fresnedillas de la Oliva a pripomína skutočnosť, že toto malé španielske mesto zohralo úlohu pri pristátí človeka na Mesiaci.

Museo Lunar

V rokoch 1967 až 1985 slúžilo Fresnedillas de la Oliva ako ústredie stanice NASA Apollo v Európe. Práve v tomto malom mestečku neďaleko Madridu bola nainštalovaná jedna z troch monitorovacích antén na udržiavanie nepretržitého kontaktu medzi vesmírnymi loďami programu Apollo a riadiacim strediskom NASA v Houstone. Ďalšie dve stanice boli umiestnené v Goldstone Deep Space Communications Complex v Kalifornii a Canberra Deep Space Communication Complex v Austrálii. Na týchto troch staniciach boli umiestnené obrovské antény s priemerom 26 metrov a hmotnosťou 300 ton. Ich umiestnenie tvorilo na mape rovnomerne rozmiestnený trojuholník, ktorý mohol nepretržite prijímať komunikáciu z Apolla 11.

V noci 20. júla 1969 pracovníci stanice Fresnedillas po dlhých hodinách intenzívnej práce ako prví počuli a okamžite zdieľali so zvyškom planéty Zem slávnu vetu veliteľa Neila Armstronga: “Houston, tu základňa Tranquility. Orol pristál.”

Museo Lunar

V roku 1983 prevzal jej zariadenia Národný inštitút pre leteckú a kozmickú techniku a jej obrovská anténa bola premiestnená do Robledo de Chavela, kde sa používala až do roku 2008.

V múzeu sa nachádza zbierka originálnych predmetov z vesmíru, ktoré pochádzajú z vesmírnych misií NASA aj Ruska. Vytvorila ho mestská rada mesta Fresnedillas de la Oliva vďaka pozitívnemu ohlasu na tieto činy pri príležitosti 40. výročia misie NASA Apollo 11. Na oslavu 50. výročia bola zbierka premiestnená do väčších priestorov a premenovaná na Lunárne centrum pre vesmír a vedecké múzeum. Slávnostne ho otvorili 20. júla 2019 bývalí pracovníci stanice Apolo vo Fresnedillas de la Oliva.

Museo Lunar

Španielsko ponúka ďalšie miesta

Španielsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: España
Hlavné mesto: Madrid
Úradné jazyky: kastílčina, katalánčina, valencijčina, arančina, galícijčina, baskičtina
Štátne zriadenie: konštitučná monarchia
Dátum vzniku: 6. decembra 1978
Rozloha: 505990 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: ESP/ES
Internetová doména: .es
Predvoľba telefónneho čísla: +34