Skip to content

Magické huby

Tento obrátený model metropoly je umelcovou "pomstou" za to, že mu v detstve nebolo dovolené mať domček pre bábiky.

Približná doba čítania: 2 minúty

V garáži na verejnom parkovisku v dánskom Aarhuse, v krajine, kde sú mrakodrapy ešte stále pomerne neobvyklé, nainštalovali dánsko-nórski umelci Michael Elmgreen a Ingar Dragset Magic Mushrooms, obrátený model fiktívnej metropoly.

Obrátené mesto

Návštevníci, ktorí obdivujú magickú stropnú skulptúru, môžu podľa Elmgreena a Dragseta fantazírovať o mestách v tvare hríbov, ktoré “nemožno dosiahnuť vo fyzickom zmysle, ale len prostredníctvom našej predstavivosti”. Duo tým naráža na reálne prestížne budovy, ktoré sú také drahé, že sa využívajú len na finančné centrá a kancelárie a pre bežných ľudí sú nedostupné na bývanie. Elmgreen opísal toto dielo aj ako “pomstu” za to, že keď bol malý chlapec, nemohol mať domček pre bábiky, s ktorým by sa mohol hrať.

Obrátené mesto

Model megapolisu, ktorý bol slávnostne otvorený v roku 2015, je realisticky reprodukovaný v mierke 1:100 a má rozmery približne 25 x 11 metrov. Pozostáva zo 178 hliníkových budov, pričom najvyššia z nich meria 2,8 metra.

Okrem toho Elmgreen a Dragset vytvorili “sesterské mesto” k ” Magickým hubám”. Táto podobná socha sa nazýva The Hive (Úľ) a od roku 2020 visí zo stropu Moynihanovej vlakovej haly na stanici Penn Station (v blízkosti východu na 31. ulici) v New Yorku.

Dánsko ponúka ďalšie miesta

Dánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.459 DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do +/- 300km