Skip to content

Panenský skok

Tento starý dlažobný kameň s odtlačkom dievčenskej nohy a povesťami o jej páde z veže katedrály slúži ako pamätník miestnej tragickej legendy.

Približná doba čítania: 2 minúty

Legenda hovorí, že počas búrlivých rokov 1657 – 1660, keď Švédsko okupovalo časť Dánska, zažila miestna dievčina Karen Jørnsdatter strastiplnú noc, keď ju opití a chlípni švédski vojaci prenasledovali ulicami Odense. Karen hľadala útočisko, aby ochránila svoju česť, a utiekla do zvonice katedrály svätého Canuta. Jej neúnavní prenasledovatelia ju však prenasledovali po schodoch a Karen nezostalo nič iné, len vyskočiť z okna veže, čo sa skončilo tragickým pádom.

Panenský skok

Hovorí sa, že Karen po dopade zanechala nezmazateľnú stopu na dlažobnom kameni, ktorý potom obyvatelia mesta pomenovali Jomfruspringet (Panenský skok). Hoci bol kameň odvtedy premiestnený niekoľko metrov od katedrály, jeho prítomnosť dodnes slúži ako dojemný symbol vysokej ceny, ktorú mladá dáma zaplatila za ochranu svojej cnosti.

Legenda o Jomfruspringet sa časom vyvíjala a zahŕňala také detaily, ako sú údajné posledné Karenine slová: “Bože, buď milostivý mojej duši.” Okrem toho sa objavili špekulácie o malom okrúhlom otvore v strede dlažby, pričom niektorí predpokladali, že ide o zvyšok jej dáždnika. Napriek týmto prikrášleniam zostal skutočný pôvod kameňa zahalený tajomstvom povesti.

Dánsko ponúka ďalšie miesta

Dánsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Danmark
Hlavné mesto: Kodaň
Úradné jazyky: dánčina, faerčina, grónčina
Štátne zriadenie: parlamentná monarchia
Rozloha: 43931 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: dánska koruna
Kód meny: DKK
Kurz (za 1 € dostaneš): 7.461 DKK
Medzinárodný kód krajiny: DNK/DK
Internetová doména: .dk
Predvoľba telefónneho čísla: +45

Blízke miesta do +/- 300km