Skip to content

Wolfsburg Autostadt

Múzeum venované Volkswagenu sa ponára do zložitej histórie jedného z najznámejších automobilov na svete.

Približná doba čítania: 3 minúty

Pri vystúpení z mnohých železničných staníc v Nemecku sa návštevníkom naskytne pohľad na stredoveké veže a nápisy ukazujúce na staré mesto (Altstadt). Mesto Wolfsburg vymenilo kostolné veže za dymiace komíny wolfsburského závodu Volkswagen a keďže Altstadt neexistuje, mesto svoje centrum drzo nazýva Autostadt (mesto áut). Tento obrovský komplex je dvojnásobnou atrakciou pre turistov a zároveň tlčúcim srdcom mestskej ekonomiky.

múzeum Volkswagen

Pôvodne sa volalo Stadt des KdF Wagen bei Fallersleben (Mesto automobilov sily cez radosť vo Fallerslebene), plánované mesto a továreň, z ktorých sa nakoniec stal Wolfsburg, bolo postavené v roku 1938. Kampaň Sila cez radosť bola odnož nacistickej filozofie, ktorá sa snažila sprístupniť bežným Nemcom predtým považované luxusné aktivity a štandardy, ako napríklad vlastníctvo motorového vozidla. Volkswagen v preklade znamená “auto ľudu”, a hoci je koncept viazania určitého automobilu na spoločnosť starší ako nacizmus, Volkswagen Beetle vznikol ako priamy dôsledok požiadavky Adolfa Hitlera postaviť lacný automobil s konkrétnymi požiadavkami; auto musí byť schopné odviezť dvoch dospelých a tri deti, jazdiť rýchlosťou do 100 km/h a byť cenovo dostupné pre priemernú rodinu.

Základný kameň automobilky položil 26. mája 1938 sám Adolf Hitler. Kvôli vojne sa plány na Chrobáka nikdy naplno neuskutočnili a továreň nakoniec vyrábala vojenskú techniku a vozidlá, v ktorých pracovali nútene zamestnanci a vojnoví zajatci. V roku 1998 Volkswagen priznal, že väčšina jeho zamestnancov počas vojny pochádzala z otrockých pracovných síl, ktoré sa získavali z neďalekých koncentračných táborov. Továreň vyrábala neslávne známu lietajúcu bombu V-1, vďaka čomu sa stala hlavným cieľom spojeneckých bombardovacích náletov. Po skončení vojny továreň prežila niekoľko blížiacich sa demontáží a nakoniec ju zachránil jeden ambiciózny britský dôstojník, major Ivan Hirst. Časom sa v továrni začali vyrábať slávne automobily, ktorými je značka známa dodnes. Výstavba Autostadtu sa začala v roku 1994 po tom, ako sa spoločnosť rozhodla zdokumentovať, ako sa autá vyrábali.

múzeum Volkswagen

Dnes sa Autostadt okrem výroby automobilov rozrástol na obrovský zábavný, turistický a potravinársky komplex. Nachádzajú sa tu múzeá značky Volkswagen a viaceré reštaurácie, v ktorých sa podáva slávny Volkswagen Currywurst. Je zvláštne, že najvyrábanejšou “súčiastkou” Volkswagenu je v skutočnosti klobása currywurst. Odhaduje sa, že ročne sa ich predá šesť až sedem miliónov kusov a miestni obyvatelia si ich môžu kúpiť aj v supermarketoch.

Nemecko ponúka ďalšie miesta

Nemecko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Deutschland
Hlavné mesto: Berlín
Úradné jazyky: nemčina
Štátne zriadenie: parlamentná spolková republika
Dátum vzniku: 3. októbra 1990
Rozloha: 357385 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: DEU/DE
Internetová doména: .de
Predvoľba telefónneho čísla: +49

Blízke miesta do +/- 300km