Skip to content

Maják Tourlitis

Tento maják, ktorý sa týči na vrchu skaly na gréckom súostroví, by bol dokonalou čarodejníckou vežou.

Približná doba čítania: 2 minúty

Maják Tourlitis pri pobreží gréckeho prístavného mesta Andros je veľmi sugestívny. Maják vyrastajúci z kamennej veže, ktorá je ošľahaná poveternostnými vplyvmi, vyzerá ako z fantasy románu.

Maják Tourlitis, Grécko

Maják Tourlitis bol prvýkrát postavený v roku 1897 kúsok od brehu hradu v Androse. Kamenný stĺp, na ktorom bol postavený, sa v dôsledku tisícročnej prírodnej erózie vyformoval do podoby dokonalého podstavca pre pobrežný maják. Pôvodný maják, žiaľ, nemal dlhú životnosť a bol zničený počas druhej svetovej vojny. Skalnatý výbežok zostal na istý čas bez riadneho majáka a fantastický obraz, ktorý vytvárala pôvodná stavba, sa takmer stratil.

Krásny maják však zrejme žil ešte jeden život. Maják nakoniec začiatkom 90. rokov 20. storočia obnovil istý ropný magnát, ktorý stavbu venoval svojej dcére. Replika sa stala prvým automatickým majákom v Grécku, vďaka čomu nebolo potrebné, aby svetlo obsluhoval správca na mieste. Ale aj napriek tejto modernej inovácii maják stále vyzerá ako niečo z Dungeon and Dragons, s točitým schodiskom vytesaným zo samotnej skaly, ktoré vedie až k dverám veže.

Maják Tourlitis, Grécko

Od svojej renovácie sa stal jednou z hlavných turistických atrakcií v oblasti a priťahuje milovníkov majákov a fotografov, ktorí sa prichádzajú pozrieť na jeho výnimočnú krásu.

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km