Skip to content

Stoa Emporon

Táto opustená nákupná pasáž ožila novým životom ako umelecká inštalácia.

Približná doba čítania: 2 minúty

V starovekých Aténach boli nákupné arkády známe ako “Stoa”. Tieto stoy slúžili obchodníkom ako kryté priechody cez trhy a stali sa obľúbeným miestom spoločenských stretnutí obyvateľov mesta.

Prvá Stoa v moderných Aténach bola postavená v roku 1883. Bola postavená podľa všeobecných zásad starovekých stoa a stala sa obľúbeným miestom, kde obyvatelia jedli, pili, nakupovali a stretávali sa. Trend budovania stóí pokračoval a v priebehu desaťročí ich v meste vznikli stovky.

Passage of the merchants

V 80. rokoch 20. storočia sa mnohé Stoa v Aténach stali obeťou rôznych problémov vrátane konkurencie nákupných centier a obchodných domov. Keď v roku 2009 zasiahla Grécko finančná kríza, obchodná činnosť vo väčšine stánkov Stoa sa skomplikovala a mnohé z nich, vrátane Stoa Emporon, boli zatvorené.

V roku 2015 vznikol experimentálny umelecký projekt s názvom Stopy obchodu, ktorého cieľom bolo oživiť pasáž. Stoa Emporon bola vybraná spomedzi mnohých možností ako hostiteľské miesto.

Passage of the merchants

V rámci otvorenej verejnej výzvy získali organizátori množstvo neónových nápisov s retro gréckym písmom zo zatvorených Stoa v rôznych štvrtiach. Tieto nápisy boli opravené v dielňach, v ktorých pracovali dobrovoľníci, a po dokončení boli tieto nápisy nainštalované v Stoa Emporon. Projekt bol taký úspešný, že jeho pôvodná šesťmesačná inštalácia bola predĺžená na neurčito.

Teraz je táto Stoa známa ako Pasáž obchodníkov, žije novým životom ako umelecká inštalácia a je prístupná pre všetkých.

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km