Skip to content

Zappeion

Hlava muža je uložená pod sochou v blízkosti prvej budovy postavenej pre moderné olympijské hry.

Približná doba čítania: 4 minúty

Po získaní nezávislosti od Osmanov sa Gréci s nadšením pustili do oživovania tradícií, ktoré sa stratili počas viac ako 400 rokov osmanskej nadvlády. To zahŕňalo aj vášeň pre obnovenie olympijských hier.

Olympijské hry, Atény

Evangelis Zappas bol hrdinom počas vojny za nezávislosť a po nej sa stal úspešným obchodníkom, ktorý nahromadil obrovský majetok. Zappas sa neskôr stal filantropom a zdieľal zápal pre oživenie olympijských hier.

Oslovil kráľa Otta s ponukou, že časť svojho majetku venuje na renováciu existujúceho olympijského štadióna a financovanie výstavby nového stáleho športoviska v jeho blízkosti, ako aj ďalšie finančné prostriedky na usporiadanie pokračujúcich moderných olympijských hier. Po dlhých diskusiách kráľ súhlasil a Zappas založil veľký trustový fond na hry. Z týchto prostriedkov sa sponzorovali prvé olympijské hry v Zappeione v roku 1859.

Zappas zomrel v roku 1865, avšak olympijské hry v Zappeione a stavebné iniciatívy pokračovali pod vedením jeho bratranca Konstantinosa Zappasa. Ďalšie olympijské hry v Zappeione sa konali v rokoch 1870 a 1875. V roku 1869 grécky parlament vyčlenil na tento účel 80 000 štvorcových metrov pozemku susediaceho so záhradami kráľovského paláca. Výstavba sa začala v roku 1874 a dokončená bola v októbri 1888.

Budova bola pomenovaná “Zappeion” na počesť Evangelisa a Konstantinosa Zappasovcov a stala sa prvou budovou na svete, ktorá bola postavená špeciálne pre moderné olympijské hry. Hlava Evangelisa Zappasa je osadená pod jeho pamätnou sochou hneď vedľa Zappeionu. Nápis znie: “Tu leží hlava.”

Zappeion bol postavený v neoklasicistickom štýle so symetrickým pôdorysom okolo kruhového átria ohraničeného dvoma menšími krídlami, z ktorých každé má priľahlé štvrťkruhové haly. Nachádza sa tu 25 ďalších miestností, ktorých veľkosť sa pohybuje od 1 000 metrov štvorcových až po viac ako 10 00 metrov štvorcových.

Počas prvých moderných olympijských hier v roku 1896 sa Zappeion používal ako hlavná šermiarska hala, v ktorej sa v átriu konali zápasy. Počas druhých medzinárodných olympijských hier v Aténach v roku 1906 slúžil ako olympijská dedina. V roku 1938 začala prvá grécka štátna rozhlasová stanica vysielať z budovy Zappeion. V roku 1940 bol premenený na nemocnicu a v roku 1941 ho okupujúci Nemci využili ako sklad a neskôr ako kasárne. Po skončení druhej svetovej vojny sa v Zappeione obnovilo vysielanie štátnej rozhlasovej stanice až do roku 1970.

Olympijské hry, Atény

Rekonštrukcia sa uskutočnila v roku 1960 a opäť v roku 2000 v rámci príprav na letné olympijské hry v roku 2004, kde slúžil ako sídlo aténskeho organizačného výboru olympijských hier pred začiatkom hier a ako mediálne centrum počas hier. Rekonštrukcia zameraná na modernizáciu interiéru objektu sa uskutočnila v roku 2006 a v roku 2014 Zappeion slúžil ako sídlo gréckeho predsedníctva Rady Európskej únie. V súčasnosti slúži ako výstavné a eventové centrum.

Grécko ponúka ďalšie miesta

Grécko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Ellás
Hlavné mesto: Atény
Úradné jazyky: gréčtina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 25. marec 1821
Rozloha: 131957 km²
Časové pásmo: UTC +3:00
Mena: euro
Kód meny: EUR
Medzinárodný kód krajiny: GRC/GR
Internetová doména: .gr
Predvoľba telefónneho čísla: +30

Blízke miesta do +/- 300km