Skip to content

Malá princezná

Drobná socha, ktorá bola inšpirovaná sochárovou vlastnou dcérou.

Približná doba čítania: 2 minúty

Na zábradlí električky pri dunajskej promenáde sedí rozmarná Malá princezná z Budapešti, vysoká iba 51 centimetrov, v roztrhanej čiapke, v župane a s výrazom detskej roztopašnosti na tvári.

Malá princezna, Budapešť

Túto malú kráľovskú sošku vytvoril ocenený sochár László Marton v roku 1972 a inšpirovala ho k nej jeho šesťročná dcéra Évike, ktorá sa hrávala na princeznú v župane namiesto plášťa a s novinovou korunou, ktorú jej vyrobil otec.

Keď si mesto Budapešť objednalo u Martona sochu na verejné umiestnenie, okamžite mu prišiel na um obraz jeho vlastnej malej princeznej, scéna nehynúcej detskej radosti. Socha sa hneď po odhalení dočkala srdečného prijatia a dnes sa niekedy považuje za ikonu samotnej Budapešti.

Malá princezna, Budapešť

Pôvodná verzia sochy, ktorá bola v roku 1990 nahradená väčším odliatkom, sa dnes nachádza v zbierke Maďarskej národnej galérie. Okrem toho existujú dve pozoruhodné kópie; jednu možno nájsť v Martonovej rodnej Tapolci a ďalšia, celkom zaujímavá, stojí pred koncertnou sálou tokijského Metropolitného divadla a predstavuje roky priateľských maďarsko-japonských vzťahov.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 396.501 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36