Socha cisárovnej Sissi

Tento pamätník zavraždenej cisárovnej sa navrhoval 20 rokov a potom bol 30 rokov ukrytý v sklade.

Približná doba čítania: [cas_citania]

Keď sa Elisabeth Amalie Eugenie von Wittelsbach v apríli 1854 vydala za Františka Jozefa Rakúskeho, stala sa vo veku 17 rokov cisárovnou a kráľovnou Uhorska, Čiech, Dalmácie a Chorvátska. Táto nápadne krásna žena, prezývaná Sissi, bola obľúbená v celom svojom kráľovstve, najmä v Uhorsku, kde si získala srdcia svojich poddaných.

Statue of Elizabeth Queen of Hungary

V roku 1898 však cisárovnú bodol do srdca taliansky anarchista Luigi Lucheni. Sissi nebola pôvodným cieľom atentátnika, ale po tom, čo sa mu nepodarilo nájsť orleánskeho vojvodu v Ženeve, sa Lucheni rozhodol namiesto nej zabiť cisárovnú.

Priazeň ľudí k Sissi nezanikla ani po jej smrti. Bola pochovaná vo Viedni, ale obyvatelia Uhorska chceli mať pamätník v Budapešti, kde by si mohli uctiť pamiatku cisárovnej. V roku 1900 bola vyhlásená súťaž na návrh pamätníka cisárovnej. Porotcovia sa tak zamerali na to, aby bola socha dokonalá, že im trvalo takmer dve desaťročia, kým vybrali víťaza.

V roku 1919 bol vybraný sochár György Zala a architekt Rezső Hikisch, ktorí vytvorili klenbový pamätník, v ktorom socha pôvodne stála. Ťažko sa však rozhodovalo aj o umiestnení pamätníka. Bolo navrhnutých niekoľko lokalít, kým sa nakoniec vybralo miesto neďaleko Alžbetinho mosta. Pamätník bol odhalený 25. septembra 1932 s veľkými fanfárami a za prítomnosti vtedajšieho regenta Maďarského kráľovstva.

Tým sa však búrlivá história sochy neskončila. V roku 1953 dal komunistický režim sochu odstrániť a ukryť. Klenutý prístrešok, v ktorom sa pôvodne nachádzala, bol začiatkom 60. rokov 20. storočia zničený, aby uvoľnil miesto pre výstavbu nového Alžbetinho mosta.

Statue of Elizabeth Queen of Hungary

V roku 1986 bola Sissiina socha po viac ako troch desaťročiach ukrytia konečne znovu nainštalovaná.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: [actual_time]
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): [prepocet_kurzu mena=”HUF”] HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36