Skip to content

Topánky na dunajskej promenáde

Keď si už bol v Budapešti, zbadal si na promenáde kovové topánky. Je za nimi docela veľmi smutný príbeh.

Približná doba čítania: 3 minúty

V októbri 1944 Hitler zvrhol vodcu maďarskej vlády Miklosa Horhyho a nahradil ho Ferencom Szalasim. Szalasi, ktorého ideológia úzko nadväzovala na Hitlerovu, okamžite založil Stranu šípových krížov – fašistickú antisemitskú organizáciu, ktorá brutálne a verejne terorizovala Židov v Budapešti ich bitím a zabíjaním.

Takmer 80 000 Židov bolo vykázaných z Maďarska pochodom smrti k rakúskym hraniciam a približne 20 000 Židov bolo brutálne zastrelených pozdĺž brehov Dunaja. Obete boli donútené sa vyzuť (topánky boli cennou komoditou počas druhej svetovej vojny) predtým, ako boli bez milosti zastrelení a spadli do Dunaja, aby ich zobrala mrazivá voda Dunaja.

Topánky na dunajskej promenáde je strašidelnou poctou tomuto strašnému času v histórii, ktorú vytvorili filmový režisér Can Togay a sochár Gyula Pauer. Pamätnik, ktorý je osadený na brehu Dunaja v Budapešti, pozostáva zo 60 párov topánok v štýle 40. rokov 20. storočia, ktoré sú vernou kópiou, pokiaľ ide o veľkosť a detail, vytvarované zo železa.

Topánky na dunajskej promenáde

Tento pamätník je jednoduchý, ale mrazivý a zobrazuje topánky, ktoré po sebe zanechali tisíce Židov zavraždených stranou šípových krížov. Štýl obuvi – panská pracovná topánka, obchodník, ženské lodičky na opätkoch, aj malé detské topánky – boli vybrané špeciálne na ilustráciu toho, ako nikto nebol, bez ohľadu na vek, pohlavie alebo zamestnanie, ušetrený. Tieto malé sochy, umiestnené neformálnym spôsobom, akoby z nich sa akurát vyzuli, sú pochmúrnou pripomienkou duší, ktoré ich kedysi nosili – a napriek tomu vytvárajú nádherné miesto odrazu a úcty.

V troch miestach pozdĺž pamätníka sú liatinové nápisy s nasledujúcim textom v maďarčine, angličtine a hebrejčine: “Na pamiatku obetí, ktoré v rokoch 1944-45 milicionári šipového kríža zastrelili do Dunaja. Postavené 16. apríla 2005.”

Topánky na dunajskej promenáde

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 392.34 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km