Skip to content

Pamätník obetiam nemeckej okupácie

Veľmi kritizovaný pamätník v Budapešti sa stal miestom provizórneho pamätníka holokaustu.

Približná doba čítania: 2 minúty

Pamätník obetiam nemeckej okupácie stojí na južnom konci Námestia slobody. Bol postavený v roku 2014 a mal pripomínať prevzatie Maďarska nacistami, ku ktorému došlo 19. marca 1944. Pamätník zobrazuje archanjela Gabriela, ktorý predstavuje Maďarsko, na ktorého útočí germánsky orol s rokom 1944 na členku, na pozadí rozbitých stĺpov. Nápis v spodnej časti pamätníka znie: “Na pamiatku obetiam”.

Pamätník Obetiam Nemeckej Okupácie

Židovské skupiny kritizovali pamätník ako pokus maďarskej vlády zbaviť sa zodpovednosti za spoluvinu na holokauste. Niektorí tvrdia, že pamätník vysiela odkaz, že Maďari nemohli urobiť nič, aby sa postavili na odpor nacistickému Nemecku, a preto nenesú vinu za zverstvá, ktoré sa v Maďarsku odohrali.

Iní kritizovali to, čo považovali za pokus zbaviť Horthyho režim viny za hrôzy druhej svetovej vojny a smrť státisícov Maďarov. V čase výstavby pamätníka bol premiér Viktor Orbán obvinený z ” falzifikácie holokaustu” a “zámeny vraha a obete”.

Pamätník Obetiam Nemeckej Okupácie

Pamätník bol od oznámenia jeho vzniku pri príležitosti 70. výročia okupácie považovaný za taký kontroverzný, že jeho inštalácia bola dokončená uprostred noci.

V Maďarsku sa holokaust začal roky pred príchodom nemeckých vojakov, pogromami, masovým vraždením, deportáciami a tábormi nútených prác. Nemecko potom získalo pomoc maďarských orgánov pri deportácii 437 000 Židov v roku 1944.

Pred pamätníkom nájdete fotografie a odkazy, ktoré tu zanechali rodiny zabitých počas tohto temného obdobia maďarských dejín, čo robí pamätník ešte dojímavejším.

Pamätník Obetiam Nemeckej Okupácie

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 393.829 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36

Blízke miesta do +/- 300km