Skip to content

Semmelweisové múzeum medicíny

Ignác Semmelweis je záchrancom matiek. A tp len vďaka čistým rukám. To nebolo vždy pravidlom a samozrejmé. Dokonca ani medzi lekármi!

Približná doba čítania: 2 minúty

Múzeum skrýva fascinujúce predmety ako anatomický model s odkrytými vnútornosťami, starý stroj na rentgen alebo scvrklú hlavu. To všetko v dome, kde sa doktor Ignác Semmelweis narodil. Najzaujímavejší je však samotný Semmelweisov život.

V 40. rokoch 19. storočia pracoval doktor v jednej budapeštianskej pôrodnici. V tej dobe umierala tretina rodičiek na bakteriálnu infekciu, tzv. horúčku omladníc. Semmelweis bol úmrtnosťou žien zhrozený, ich príčina mu však nebola jasná. Začal si viesť starostlivo zápisy o dení v pôrodnici a zistil, že keď sa v nej vyskytovalo menej študentov medicíny, umieralo aj menej rodičiek.

Lekárske muzeum

Keď v roku 1847 zomrel jeho priateľ a lekár Jakob Kolltscha, Semmelweis konečne našiel spojitosť. Kolletscha zomrel potom, čo sa v márnici omylom porezal do prsta. jeho pitva preukázala podobné znaky, aké boli nájdené v tele zomrelých rodičiek. Ignác Semmelweis dospel k záveru, že za smrť žien môžu sami lekári.

Doktor zaviedol striktné pravidlá na umývanie rúk pre všetkých lekárov na oddelení a úmrtnosť rýchlo klesla z 18% na 2,2%. Semmelweis však nedokázal vysvetliť, prečo táto metóda funguje. Objav Louisa Pasteura o mikroskopickom pôvode infekcií bol totiž urobený až o niekoľko desaťročí neskôr. Bez dostatočného vysvetlenia bol objav zamietnutý ako len “mánia”.

https://www.instagram.com/p/BzBKoptBCN-/

Neskôr lekár upadol do hlbokej depresie, čiastočne i kvôli neprijatiu svojej teórie. Európskym lekárom písal ostré dopisy, v ktorých ich kritizoval za ich ignoranciu a nazýval ich vrahmi. V roku 1865 bol poslaný do sanatória, kde zomrel na sepsu, chorobu, ktorú sa celý život snažil vykynožiť.

Maďarsko ponúka ďalšie miesta

Maďarsko - Krátke info

, vlajka

Miestny názov: Magyarország
Hlavné mesto: Budapešť
Úradné jazyky: maďarčina
Štátne zriadenie: parlamentná republika
Dátum vzniku: 1. január 1918
Rozloha: 93030 km²
Časové pásmo: UTC +2:00
Mena: maďarský forint (=100 fillérov)
Kód meny: HUF
Kurz (za 1 € dostaneš): 392.34 HUF
Medzinárodný kód krajiny: HUN/HU
Internetová doména: .hu
Predvoľba telefónneho čísla: +36